مراحل عیب یابی و تعمیر کلی بردهای الکترونیک :
1396/08/13

مراحل عیب یابی و تعمیر کلی بردهای الکترونیک 

مراحل عیب یابی و تعمیر کلی بردهای الکترونیک :

1)      اولین نکته در عیب یابی یک مدار این است که به نحوه کارکرد درست مدار تسلط داشته باشید.

2)      از کاربر پرسیده شود که آخرین بار دستگاه را چه زمان تعمیر کرده است؟ آیا در لحظه خراب شدن دستگاه چیزی دیده یا شنیده است؟

3)      از بدیهی ترین و ساده ترین فرض ها شروع کنید : آیا دستگاه به برق وصل است؟ آیا محل اتصال محکم است؟آیا فیوز سالم است؟

4)      قبل از دستکاری مدار و حتی استفاده از مولتی متر ،تمام احساس پنجگانه را برای معاینه دقیق مدار استفاده کنید: بوی غیر عادی، بخشی از مدار که سیاه شده است، صدای جرقه، داغ شدن بیش از حد یک قطعه ،گرم نشدن بعضی از قطعات پاور ، شکل غیر عادی قطعات

5)      اگر در مرحله قبل دیدید که یک قطعه خراب است ( باد کردن خازن ، سوختن مقاومت ، و ...) میتوانید آن را عوض کنید. البته انتظار نداشته باشید عیب حتما برطرف شود.

6)      اولین بخشی که در تعمیرات مدار الکترونیک و قبل خرابی قطعات بررسی می شود صحت اتصالات مدار است. سیم ،کانکتور ها ،کلید ها ، و سایر اتصالاتی که در معرض قطع شدن هستند از جمله مواردی است که باید بررسی شوند.   فیوزهای مدار هم از جمله مواردی است که در همان ابتدا باید بررسی شود.

7)      قطعاتی که در مرز های توانایی خود از نظر ولتاژ و جریان و توان عمل میکنند. یکی از گزینه های اصلی برای خراب شدن هستند . نیمه هادی های با جریان و ولتاژ بالا و توان مصرفی بالا، مقاومت های وات بالا و سایر قطعاتی که تحت استرس عمل میکنند معمولا قبل از سایر قطعات خراب می شوند.

8)      قطعات الکترومکانیکی مانند ولوم ها و کنتاکت رله ها  و سایر قطعاتی که از نظر مکانیکی در معرض  خرابی هستند و با پدیده هایی مانند اکسید شدن رو به رو هستند ، یکی دیگر از موارد شایع دیگر در خرابی هستند.

9)      خازن های الکترولیت و تانتالیوم در برابر خرابی بسیار آسیب پذیر هستند . خازن های الکترولیت در مدار سوئیچینگ دارای نشتی هستند و نیز دارای سیکل کاری عمر محدود هستند.

 

10)  توجه به شرایطی که منجر به خرابی یک یک مدار شده در یافتن عیب آن می تواند بسیار مهم باشد ، مثلا مداری که با گاهی کار میکند و گاهی کار نمیکند ،در معرض شک نسبت به صحت اتصالات قرار دارد . یا در مورد مداری که با یک بار نوسان یا قطع و وصل برق خراب شده باشد ، بیشتر باید به قطعات تحت استرس آن از نظر جریان شک کرد.