کالیبراسیون تجهیزات پزشکی
1396/09/22

 ✅ کالیبراسیون تجهیزات پزشکی

 
▫️کاليبراسيون عبارتست از مقايسه يک دستگاه اندازه گيري با يک استاندارد و تعيين ميزان خطاي اين وسيله نسبت به آن و در صورت لزوم تنظيم دستگاه در مقايسه با استانداردهاي مربوطه.
 
▫️کاليبراسيون مي تواند در بسياري از فرآيندهاي بيمارستاني نقش عمده اي ايفا کند و ابعاد مختلف مرتبط با تجهيزات پزشکي از جمله تعميرات ، نظارت و بازرسي را متحول سازد.
 
 
👈 #مهمترين اهداف پروژه کاليبراسيون به شرح زير است:
 
1⃣ کاهش هزينه تعميرات اتفاقي به دليل نظارت بر عملکرد دستگاه
2⃣ افزايش عمر تجهيزات پزشکي
 
3⃣ کاهش مواد ، قطعات و ملزومات مصرفي
4⃣ جلوگيري از مراجعات متعدد بيمار به مراکز درماني به منظور کسب اطمينان از صحت آزمايشها
 
▫️کاليبراسيون فرآيندي دوره اي است که بايد نسبت به انجام آن در دوره هاي معين اقدام نمود. بدين ترتيب که دردوره هاي مشخصي ، دستگاه کاليبره شده و روي آن برچسب مخصوصي که شامل تاريخ کاليبره وتاريخ انقضاي کاليبراسيون مي باشد و مهمور به مهر آزمايشگاه کاليبراسيون است ، زده مي شود . 
 
▫️پس از آن بايد از به کار گرفتن دستگاه هاي فاقد اين برچسب يا دستگاههايي که ازتاريخ انقضاي کاليبراسيون آنها گذشته است ، جدا خودداري شود.
 
 
 
✅ زمان‌ کالیبراسیون
 
▪️پس از استفاده از دستگاه برای یک مدت زمان خاص (ساعات عملکرد)                                     
▪️در زمانی که خروجیهای دستگاه مشکوک و یا مورد ترد ید باشند. 
▪️در صورت اعمال ضربه شدید و یا وارد شدن شوک به دستگاه    
▪️ضروری است در هنگام خرید هر گونه تجهیز پزشکی از فروشنده گواهینامه کالیبراسیون دستگاه درخواست شود. در صورت عدم وجود گواهینامه، دستگاه مورد نظر باید کالیبره شود.
 
 
 
✅ چه تجهیزات پزشکی نیازمند انجام کالیبراسیون هستند؟
 
1⃣ وسایل و تجهیزات پزشکی که مشخصه فیزیولوژیک بیمار یا نمونه های گرفته شده از بیمار را برای تشخیص شرایط بیماری اندازه گیری می کنند.
 
2⃣ تجهیزاتی که انرژی خروجی مشخصی را برای درمان یا حفظ حیات بیمار اعمال می کنند.
 
👈نمونه های تجهیزات نیازمند کالیبراسیون با توجه به تعریف بالا عبارتند از:
 
1⃣تجهیزات اندازه گیر و آنالیز پارامترهای خونی از قبیل اسپکتروفتومتر, بلاد گز آنالیزر, اتو آنالایزر و PH متر و ...  تجهیزات نشان دهنده علایم حیاتی بیمار از قبیل انواع دستگاه های مانیتورینگ بیمار, الکتروکاردیوگراف, پالسی اکسی متر, کپنو گراف, مانیتور بیهوشی و انواع فشار خون سنج... 
تجهیزات تصویر برداری از قبیل انواع دستگاه های رادیوگرافی ساده, پرتابل, رادیوگرافی دندان,ماموگرافی, رادیولوژی/ فلوروسکوپی و سونوگرافی و ...
 
2⃣ تجهیزاتی که انرژی و یا مواد مشخصی را به بیمار اعمال کرده و یا تحویل می دهند. شامل الکتروشوک, الکتروکوتر, پمپ سرنگ و پمپ سرم, ماشین بیهوشی, ونتیلاتور, ماشین دیالیز هستند.
 
3⃣ انواع سیستم های حرارتی و برودتی مانند اتوکلاو, فور, انواع انکوباتور آزمایشگاهی و نوزاد, و امر نوازد, بن ماری و حمام دمای ثابت و کرایو, فریزر و یخچال های دارای نشانگر دمایی و ثبات های دمایی.
 
👈انواع مانومترهای فشار از قبیل مانومترهای صنعتی مورد استفاده در تاسیسات بیمارستانی, مانومترهای کپسول های اکسیژن, انواع ساکشن دیواری و پرتابل و ...
 
👈انواع سیستم های سانتریفوژ ساده, یخچال دار, سروفیوژ, میکرو هماتوکریت و ...
 
👈انواع ترازوهای مکانیکی و یا دیجیتال بزرگسال و اطفال و نوزاد, ترازوهای مکانیکی و دیجیتال حساس آزمایشگای و ... انواع ابزارهای حجمی از قبیل نمونه بردار...
 
◀️ مهم ترین موضوع در عملکرد مطلوب یک سیتسم تائید کننده, تعیین ماکزیمم زمان بین دو تائید متوالی قطعات استاندارد اندازه گیری و وسایل اندازه گیری است.
 
 
🔹 تعداد زیادی پارامتر بر طول زمان پریود مذکور تاثیر دارند که مهم ترین آن ها عبارتند از:
 
1⃣ نوع وسیله اندازه گیری
2⃣ توصیه های سازنده وسیله اندازه گیری
3⃣ نتایج به دست آمده در کالیبراسیون های قبلی
4⃣ تاریخچه تعمیرات و سرویس های انجام شده روی وسیله اندازه گیری 
 
5⃣ میزان استفاده و نحوه رفتار با دستگاه 
6⃣ میل به فرسایش و انباشتگی در نتایج
7⃣ دفعات و مراحل و نوع عملیات و تست ها و کالیبراسیون های انجام شده در کارخانه یا آزمایشگاه عرضه کنند کالا و خدمات
8⃣ دفعات بررسی مقایسه ای دستگاه با سایر وسایل اندازه گیری به ویژه قطعات استاندارد اندازه گیری
9⃣ شرایط محیطی (درجه حرارت, رطوبت, ارتعاشات و غیره)
🔟 دقت مورد نظر اندازه گیری ها با وسیله
 
1⃣1⃣ هزینه نتایج غلط حاصل از اندازه گیری ها توسط وسیله
 
 
🔘 هزینه تست و تائید وسیله نباید در تعیین طول زمان پریودهای تست نادیده گرفته شود. با توجه به فاکتورهای ذکر شده ملاحظه می شود که امکان تجویز لیستی از طول زمان پریودهای تائیدیه برای تمام وسایل اندازه گیری در سراسر  دنیا امکان پذیر نیست.
 
◀️ لذا بهتر است خط مشی های مشخصی که تعیین کننده زمان طول پریود است داده شوند و صحیح بودن و کفایت این طول زمان برای وسایل گوناگون و شرایط گوناگون کارکرد در عمل به اثبات برسند. 
 
👈هنگام تعیین طول زمان بین دو تائیدیه باید به دو فاکتور متضاد اما اساسی توجه کرد:
 
1⃣ احتمال قرار داشتن دقت وسیله اندازه گیری خارج از حدود مجاز و عدم انطباق وسیله با شرایط مطلوب کارکرد حداقل مقدار ممکن باشد.
2⃣ هزینه های تست و تائید حداقل مقدار ممکن باشد.