حسگر فراصوت
1396/09/27

 

✅ حسگر فراصوت
 
▫️حسگرهای فراصوت امواج صوتی با فرکانس بالا  ایجاد می‌کنند و موج بازتاب شده را دریافت و تحلیل می‌کنند. این حسگرها با محاسبهٔ زمان بین فرستادن سیگنال و گرفتن بازتاب، فاصلهٔ جسم را محاسبه می‌کنند.
 
▫️از کاربردهای آن میتوان به این موارد اشاره کرد: شامل ردیابهای صوتی(sonar)، بخورها (Humidifier)، فراوانگاری (سونوگرافی فراصوت)، دزدگیرها و آزمایش‌های غیر مخرب(Nondestructive testing).
 
▫️در این حسگرها به طور معمول از فرستنده و گیرنده‌هایی استفاده می‌شود که با تبدیل انرژی الکتریکی به صوتی امواج صوتی بالاتر از ۲۰۰ کیلوهرتز ایجاد می‌کنند و با دریافت بازتاب امواج صوت را بار دیگر به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کنند تا قابل اندازه‌گیری و نمایش باشند. 
 
▪️مشکلات عمدهٔ این فناوری شکلهای گوناگون سطوح اجسام و چگالی یا غلظت مواد است.
 
▫️از آنجایی که کریستالهای پیزوالکتریک هنگام اعمال نیرو به آنها، ولتاژ تولید می‌کنند، می‌توانند در آشکار ساز فراصوت مورد استفاده  قرار گیرند. برخی سیستمها از اجزاء فرستنده و گیرنده جدا استفاده می‌کنند در حالیکه سیستم‌های دیگر تنها از یک فرستنده- گیرنده پیزوالکتریک تشکیل می‌شوند.
 
 
🔘 حسگرهای فراصوت در پزشکی، در شکلها و اندازه‌های مختلفی موجود هستند که در عکس برداری از قسمتهای مختلف بدن کاربرد دارند.  حسگر ممکن است بر روی سطح بدن قرار گیرد یا در مخرجهای بدن مثل مقعد و مهبل قرار گیرد. پزشکانی که از روشهای فراصوتی استفاده می‌کنند، اغلب از یک سیستم مکان یاب
(Probe positioning system)
 برای نگه داشتن مبدل فراصوت استفاده می‌کنند.