هات پلیت آزمایشگاهی
1396/10/04

♋️ هات پلیت آزمایشگاهی 
 
✅ هات پلیت آزمایشگاهی یکی از تجهیزات با جنبه های کاربردی زیاد در محیط آزمایشگاه است که معمولا به منظور گرم کردن و حرارت دادن آهسته مایعات و مواد آزمایشگاهی به کار گرفته می شود ؛ امروزه تولید هات پلیت ها به صورت ترکیبی با همزن مغناطیسی است که به نام هات پلیت با همزن مغناطیسی یا هات پلیت مگنت شناخته می شوند و قادر به این هستند که عمل همزدن و حرارت دادن به محلول ها و مواد آزمایشگاهی را در یک زمان انجام دهند .
 
◀️ برخی از هات پلیت هایی که چندین شعله دارند اجازه به تنظیم جداگانه دمای هر شعله می دهند ، در حالی که سایر نمونه ها برای تمامی شعله ها دارای تنظیمات یکسانی هستند ، تا کاربر اجازه این را داشته باشد که محلول های گوناگون را تحت شرایط یکسان محک زند . 
 
◀️ سه سطح عنصر گرم کننده ی مختلف مزایای گوناگونی را به همراه دارند . یک هات پلیت سرامیک سفید در مقابل اکثر خراش ها و مواد شیمیایی مقاومت از خود نشان می دهد و به سرعت گرم می شود . عناصر گرم کننده ی پوشانده شده با فولاد ضد زنگ که روکش پروسلین دارند خیلی سریع خنک می شوند و نسبت به خوردگی از خود مقاومت نشان می دهند ، در حالی که یک مدل ساخته شده از پودر آلومینیوم در مقابل ورقه شدن مقاوم است و توزیع یک نواخت حرارتی را در سطح عنصر گرم کننده به دست می دهد .
 
◀️ هات پلیت آزمایشگاهی در موارد تحقیقاتی ، کلاس درس ، یا مجموعه های پزشکی به منظور گرم کردن مایعات ، جامدات یا شیشه آلات به کار گرفته می شود . هات پلیت ها همانند با یک اجاق رومیزی ، یک یا بیشتر از یک شعله در اختیار دارند که برای حرارت دادن به مایعات یا جامدات به کار گرفته می شود تا اطمینانی برای این باشد که دمای مواد در یک سطح ویژه نگه داشته می شود . اکثر هات پلیت ها یک محدوده دمایی قابل تنظیم و برخی تایمر دارند که منبع حرارتی را پس از سپری شدن میزان زمان مشخصی خاموش می کند . 
 
◀️ یک هات پلیت استیرر یک آهن ربای موتوری در اختیار دارد که یک میله ی همزن قرار داده شده داخل محلول را می چرخاند .هات پلیت های استیرر برای ممانعت از به وجود آمدن نقطه ی داغ ، بیش از حد گرم کردن ، و جدا سازی محلول هایی به کار گرفته می شوند که پس از گذر مدت زیادی از زمان به آن ها توجهی نمی شود .
 
◀️ یک هات پلیت نوع دیجیتالی یا هات پلیت استیرر دیجیتالی یک صفحه ی نمایش دیجیتالی در اختیار دارد تا کاربران بتوانند به شکل دقیقی نسبت به تنظیم دما و سرعت هم زدن کنترل داشته باشند .
 
 
📋 جنبه ی ایمنی هات پلیت آزمایشگاهی
 
 
✅ هات پلیت های آزمایشگاهی خطرات آشکاری را از خود بروز می دهند ، از جمله خطر بالقوه ی ایجاد سوختگی در افراد یا حتی آتش سوزی . با آن که ساخت هات پلیت های جدید تر به منظور ممانعت از جرقه زدن است ، هات پلیت های قدیمی تر به علت مکان قرارگیری سوییچ ” خاموش – روشن ” بر روی خود دستگاه بیشتر مستعد جرقه زدن و هم چنین به علت وجود ترموستات دو فلزی هستند که امکان زنگ زدن آن وجود دارد .