برای تعمیر موبایل چه لوازمی احتیاج هست؟
1393/11/27

برای تعمیر موبایل به چه لوازمی احتیاج داریم؟
در این بخش از آموزش تعمیر موبایل قصد داریم ابزار و لوازمی که برای تعمیر موبایل نیاز است را به شما معرفی کنیم. توجه داشته باشید که برای تعمیرات سخت افزاری در موبایل، باید از ابزار خاصی استفاده شود، هرچقدر که این لوازم دقیق تر باشند و خطای کمتری داشته باشند در انجام عملیات تعمیر موبایل بیشتر به شما کمک خواهند کرد. در کل می توانیم که لوازم تعمیر موبایل را به چند گروه اصلی تقسیم کنیم: ابزار ایمنی و محافظت، ابزار سرویس و تمیز کردن برد قطعات، ابزار اندازه گیری، ابزار برداشتن و گذاشتن قطعات و ابزار باز و بسته کردن گوشی ها.
 

استفاده از ابزار برداشتن و گذاشتن قطعات برای تعمیر موبایل

- ابزارهایی که جا به جایی قطعات الکترونیکی کوچک و ریز استفاده می شود که نمی توان آن ها را به راحتی با دست جا به جا کرد ابزار گذاشت و برداشت هستند.

- ابزار پنس که در دو نوع معمولی و سرکج وجود دارد جهت کنترل دقیق در جا به جایی خازن‌، آی سی‌، مقاومت ها و ... بکار می روند.

- از ابزار هویه برای رفع قلع مردگی، لحیم کاری، سیم کشی، تمیز کردن قلع های اضافه استفاده می شود.

- دستگاه هیتر هوای گرم را  با فشار خارج می کند و به جابجایی قطعات و جلوگیری از از بین رفتن قلع بسیار کمک می کند. هیتر دارای دو بخش تنظیم کننده است یکی برای تنظیم  فشار هوای خروجی ( Air ) و دومی برای تنظیم دمای هوای خروجی ( Heater ) مورد استفاده قرار می گیرد.

- دستگاهی که به منظور نگهداری برد گوشی می باشد، برد نام دارد. در تعدادی از موبایل ها، یک سری آی سی های حساس چسب کاری شده اند تا رطوبت به آن ها نفوذ نکند،اسید مخصوص آی سی ها برای برداشتن و گذاشتن آی سی ها کمک می کند تا چسب های دور آن ها را از بین ببریم. با ریختن این اسید به دور آی سی های چسب کاری شده، می توان با حرارت بسیار ملایم چسب های دور آی سی را تراشید .

-  بر روی قطعات روی برد مایعی به نام فلکسی می ریزند تا هوای گرم خروجی از هیتر، سطح قطعات را نسوزاند وهمچنین سبب چسباندن آسانتر قطعات روی برد می شود.خمیر فلکسی نیز همین کار را با چسبندگی بیشتر انجام می دهد.

- سیم لحیم سیمی از جنس آلیاز قلع می باشد که برای ثابت کردن پایه های قطعات الکترونیکی روی برد به کمک هویه از آن استفاده می شود.

- روغنی که برای چسباندن قلع به نقطه مورد نظر به کار می رود روغن لحیم نام دارد.

- جهت برداشتن قلع های اضافی از سیم قلع کشی و یا  قلع کش پمپی استفاده می شود. میکروسکوپ یا ذره بین نیز برای انجام کارهای دقیق حتما مورد نیاز می باشد.


ابزار باز کردن برای تعمیر موبایل

برای باز و بسته کردن موبایل علاوه بر اینکه نیاز داریم که از انواع پیچ گوشتی ها در سایز ها و شماره های گوناگون استفاده کنیم وسیله مثلثی شکلی به نام باز کننده قابل یا Opening Tools وجود دارد که بسیار مورد استفاده می باشد.

 

ابزار ایمنی در تعمیرات موبایل

در مقالات مربوط به آموزش تعمیر موبایل بارها یادآوری می شود که برای جلوگیری از آسیب رسیدن به قطعات حساس گوشی ها می بایست از ابزار ایمنی و استاندارد استفاده کرد،ابزار استاندارد و ایمنی از تخلیه الکتریسیته ساکن بدن در هنگام تعمیر قطعات جلوگیری کرده و مانع از رسیدن ولتاژ بالا به قطعات می شود. ابزار شامل دستبند الکترواستاتیک ، دستکش الکترواستاتیک، کفش الکترواستاتیک و ... است.


ابزار سرویس قطعات و برد در تعمیرات موبایل

 رسوب گرفتگی و جرم گرفتگی در بخش های مختلف گوشی امری عادی است که در این گونه موارد برای سرویس و تمیز کردن بخش ها و قطعات جرم گرفته، از تینر فوری استفاده می شود چوندر مقایسه با تمیز کننده هایی مثل بنزین ، الکل ، کنتاکت پاک کن ، پاک کننده برد و ... بی خطر تر است و اسیبی به برد و قطعات الکترونیکی نمی رساند. اما زمانی که میزان آب خوردگی گوشی به حدی باشد که نتوان ان را با تینر برطرف نمود آنگاه از دستگاه اولتراسونیک یا مایع اولتراسونیک استفاده می شود تا رطوبت موجود در موبایل رفع شود. دستگاه اولتراسونیک  با استفاده از امواج الکترو مغناطیسی مایع اولتراسونیک را به زیر پایه های آی سی ها می فرستد و رطوبت آنها را خارج می کند. بعد از شستشو و سرویس کردن قطعات بهتر است که کاملا خشک شوند برای این کار از Hand Blower یا پمپ باد استفاده می کنیم.جهت Reball و یا پایه گذاری آی سی هایی که پایه های ان ها شکسته است از شابلون استفاده می کنیم. برای چک کردن سلامت اجزا و یا اندازه گیری ظرفیت قطعات به ابزار اندازه گیری احتیاج داریم که شامل: مولتی متر دیجیتال، منبع تغذیه دیجیتال، اسیلوسکوپ است. برای ساختن پایه های جدیدبا قرار دادن آی سی روی شابلون و ریختن و صاف کردن خمیر قلع  با استفاده از کاردک روی پایه های آی سی ، با حرارت پایه های جدید را برای آی سی ها می سازیم .