خودرو های هیبریدی و برقی
1396/11/08

 مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت صنعت، معدن و تجارت:

 
🔷بسته به نوع کاربری و بهره‌گیری از خودروها ، خودروی هیبریدی و برقی مشخص می‌شود
 
🔹مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص خبر منتشر شده در خبرگزاری‌ مهر مبنی بر " محدودیت ورود خودروهای هیبریدی " توضیحاتی را جهت شفافیت هر چه بیشتر موضوع از زبان امیرحسین قناتی (مدیر کل صنایع خودرو و نیرومحرکه این وزارتخانه) ارایه داد:
 
🔹با توجه به تقسیم بندی انواع مختلف خودروهای هیبریدی و مقایسه آن با خودروهای تمام برقی می‌توان نتیجه گرفت که بسته به نوع کاربری خودرو و همچنین موضوع بهره‌گیری از این خودروها (کاهش مصرف سوخت و یا کاهش آلایندگی) تعریف کاربری خودروی هیبریدی و برقی مشخص می‌شود.
 
🔹بر این اساس خودروهای تمام هیبریدی(Full Hybrid) با سیستم(سری- موازی) که در آن پایه قوای محرکه، موتور الکترکی بوده و موتور احتراقی تنها جهت شارژ باتری و همچنین کمک به توان خودرو در شیب بالا و یا تأمین قدرت خودرو به صورت موازی وارد جریان می‌شود، در مقایسه با دیگر انواع هیبرید، می‌تواند جایگزین مناسبی جهت خودروی احتراق داخلی محسوب شود.
 
🔹این خودروها نیازی به موتور احتراقی با حجم بالا (2000 سی‌سی و یا بالاتر) ندارند و با موتور با حجم کوچک نیز راندمان لازم را داشته و در کاهش مصرف سوخت و آلایندگی تأثیر بسزایی دارند.
 
🔹خودروهای تمام الکتریکی با قابلیت اتصال شارژر(Plug in) با قابلیت پیمایش بالا، بهترین راهکار جهت کاهش آلودگی هوا ومصرف سوخت در مقایسه با خودروهای هیبریدی است.
 
🔹بر اساس جدول تعرفه حقوق ورودی، فاصله تعرفه‌ای بین خودروی احتراقی با خودروی هیبریدی و هیبریدی پلاگ‌این به ترتیب 30 و40 درصد رعایت شده است.
 
🔹 مصرف سوخت فسیلی در خودروهای هیبریدی بسته به نوع فن آوری آن شامل: stop-start وmild hybrid وfull hybrid وplug in از حدود 5 درصد تا 30 درصد صرفه جویی دارد ولی این میزان در آلایندگی تاثیر کمتری خواهد داشت.
 
🔹در مقابل خودروی تمام برقی با توجه به عدم استفاده از سوخت فسیلی هیچگونه مصرف سوخت وآلایندگی نداشته و بر اساس مصوبه هیات دولت کماکان دارای حقوق ورودی 5 درصد است.
 
🔹 درخصوص قیمت این خودروها نیز می‌توان گفت خودروهای برقی هیبریدی با خودروهای مشابه بنزینی معمولا بین 25 تا 40 درصد اختلاف قیمت دارند. 
 
🔹به همین جهت نیز در کتاب تعرفه، اختلاف حقوق ورودی بین 30 تا 40 درصدی بین این خودروها لحاظ شده تا باعث ایجاد انگیزه در مشتریان جهت خرید این خودروها شود.