روش هدایت خودرو در گل
1396/11/18

 
 
🔸روش هدایت خودرو در گل
 
 
اگرچه خودروهای مخصوص جاده های ناهموار مجهز به 4 محور متحرک که برای زمین های ناهموار طراحی شده اند، و دوستانی که چرثقیل دارند و می توانند خود را از گیرکردن نجات دهند ممکن است واقعا دنبال زمین های گلی باشند، پیشنهاد می شود کسانی که پشت فرمان خودروهای استاندارد معمولی می نشینند از گل و لای زیاد، دوری کنند . قانون کلی این است که یک خودرو معمولی می تواند از زمین های گلی عبور کند که عمق گل در آن از 5 سانتیمتر بیشتر نباشد . متاسفانه عمق گل همیشه یک اندازه نیست و راحت نمی توان حدس زد . درصورت امکان، مسیر متفاوتی را انتخاب کنید . اما اگر بعد از بررسی دقیق، تصمیم گرفتید از مسیرهای گلی عبور کنید، با استفاده از راهنمایی های زیر، این کار را به ایمن ترین شکل ممکن انجام دهید .
 
✅مرحله 1: از خودرو پیاده شوید و محل را بررسی کنید . اوضاع از داخل خودرو، با هنگامی که از نزدیک ببینید، تفاوت زیادی دارند . درصورتی که کفش مناسب دارید، کمی در جاده پیاده روی کنید تا خودتان ببینید چه موانعی بر سر راه هستند و عمق گل را بررسی کنید . با این کار می توانید تصمیم بهتری برای جلوتر رفتن یا نرفتن بگیرید و قبل از این که خودرو گیر کند، مناطق مشکل دار را ببینید . 
 
✅مرحله2 : اگر لازم است ، کمی از باد لاستیک هایتان کم کنید . وقتی لازم است بیش از چند متر را از مسیرهای گلی عبور کنید، و اوضاع چندان خوب به نظر نمی رسد، کمی از باد لاستیک را خارج کنید تا فشار لاستیک ها کم شود . این کار باعث می شود لاستیک خودروتان با زمین تماس بیشتری داشته باشد و همان طور که در داخل گل و لای حرکت می کنید، تماس هم بیشتر شود . به این منظور، فشار باد لاستیک ها را روی 18 تا 20 تنظیم کنید . وقتی دوباره وارد جاده هموار شدید، در نزدیک ترین تعمیرگاه، باد لاستیک ها را دوباره میزان کنید .
 
✅مرحله 3 : سرعت آهسته ولی یکنواخت داشته باشید . رسیدن به سرعت بهینه در گل، نوعی هنر محسوب می شود و احتمالا شما زمانی برای فراگیری این هنر ندارید . شتاب باید آن قدر باشد که در گل گیر نکنید و آن قدر تند نروید که کنترل خودرو از دستتان خارج شود . اگرچه سرعت واقعی شما به زمین و اوضاع جوی بستگی دارد، معمولا باید سرعت 10 تا 20 کیلومتر بر ساعت داشته باشی . پس علاوه بر آهسته و یکنواخت راندن، خونسردی خودتان را حفظ کنید .
 
 ✅مرحله 4 : از جایی که رد چرخ هست، نروید . وقتی سر دوراهی هستید که از داخل رد چرخ های دیگران بروید یا مسیر خودتان را ایجاد کنید، حتما از روی گل هایی بروید که کسی نرفته است . دلیل این است که نرم ترین و لغزنده ترین مسیرها، همان رد چرخ ها هستند .  همچنین، با قرار دادن خودرو در پایین ترین ارتفاع ممکن، فضای بین پایین خودرو و زمین را کاهش می دهید. این کار باعث گیرکردن خودرو شما می شود .
 
❗️نکته : اگر خودرو گیر کرد، اولاً، دستپاچه نشوید . به آرامی فرمان را هدایت کنید و گاز بدهید و در عین حال، بدنتان را با قدرت به جلو خم کنید . اگر خوش شانس باشید، از شیار درمی آیید . اگر موفق نشدید، از خودرو خارج شوید و شاخه های باریک درختان، برگ و هرچیز دیگری که پیدا کردید را جلوی چرخ بگذارید تا فضای خشک ایجاد کنید . بعد دوباره تلاش کنید به آرامی از شیار خارج شوید . هنگام رانندگی در گل و لای، امید است در شرایطی قرار بگیرید که مکرر گیر نکنید و مهارت خوبی است که باید به دست بیاورید . اگر تمام تلاشهایتان برای خروج از زمین باتلاقی شکست خورد و به شدت گیر کرده اید، شکست را بپذیرید و درخواست کمک کنید . گاهی تنها راه خروجتان این است که خودرو شما را یدک بکشند . در این صورت، امید است یکی از دوستانتان یدک کش داشته باشد و به شما کمک کند.