چرا تمام موتورسیکلت‌ها به ترمز ABS مجهز نیستند
1396/12/12

 
🔸🔹 چرا تمام موتورسیکلت‌ها به ترمز ABS مجهز نیستند
 
 
چرا سیستم ترمز ضد قفل (ABS) روی تمام موتورسیکلت ها استفاده نمی‌شود؟ ایا موتور سیکلت بدون ABS، ایمن تر است؟
 
🔹 اندازه‌ی موتورسیکلت
 
یکی از مهم‌ترین دلایلی که اکثر موتورسیکلت‌ها به سیستم ABS مجهز نیستند، سایز آن‌ها است. کمیسیون اروپا، از سال ۲۰۱۲، وجود سیستم ترمز ABS را روی تمام موتورسیکلت‌های بالای ۱۲۵ سی‌سی که از تاریخ ۱۱ دی‌ سال ۱۳۹۴، عرضه شده‌اند، ضروری اعلام کرده است. چرا موتورسیکلت‌های ۱۲۵ سی‌سی یا پایین‌تر را جزو این قانون حساب نکرده‌اند؟
 
جواب بسیار ساده است؛ موتورسیکلت‌های کوچک، جایگاه و حجم لازم را برای نصب سیستم ABS ندارند و علاوه بر این به دلیل سرعت و شتاب پایین آن‌ها، این ضرورت وجود ندارد. موتورسیکلت‌های این کلاس معمولا آف‌رود، اسکوتر، موتور گازی یا دیگر موتورهای سبک و ارزان‌قیمت هستند که با نصب سیستم ABS به دلیل افزایش وزن و قیمت تمام‌شده‌ی بیشتر، کارایی خود را از دست می‌دهند.
 
🔹 نوع عملکرد موتورسیکلت
 
نوع استفاده از موتورسیکلت و محیطی که در آن کارایی دارد نیز از عوامل مهم عدم نصب سیستم ABS روی تمام موتورسیکلت‌ها است. تمام جاده‌ها و مسیرهای موجود، مشابه هم نیستند و ممکن است سیستم ABS در برخی مسیرها بیشتر ضرر داشته باشد تا مزیت. در اکثر مناطق دنیا (به‌ غیر از اروپا)، دستِ تیم طراحی شرکت سازنده برای نصب سیستم ABS باز است. در این موارد نوع کاربرد موتورسیکلت، کلاس موتورسیکلت و قیمت تمام‌شده‌ی آن، همه در وجود یا عدم وجود سیستم ABS در موتورسیکلت نقش دارند.
 
🔹 قیمت، ظاهر و وزن موتورسیکلت
 
از مهم‌ترین دلایل نبود سیستم ABS روی تمام موتورسیکلت‌ها، قیمت است. البته در حال حاضر نسبت به زمانی که این سیستم ترمز به‌تازگی معرفی شده بود، قیمت کمتر است؛ ولی هنوز هم وجود آن، به قیمت تمام‌شده‌ی موتورسیکلت اضافه می‌کند. همچنین سیستم ترمز ABS باعث افزایش وزن موتورسیکلت می‌شود و با ظاهر جذاب آن‌ همخوانیِ کاملی ندارد.