‌نکات فنی و کاربردی (جلوبندی)
1397/01/14

 ‌نکات فنی و کاربردی

 
✅جلوبندی
 
🔵مجموعه‌ جلوبندي‌ شامل‌ سيبك‌ها، چپقي‌ها،اتصالات‌ چندگانه‌، ميله‌ تعادل‌، طبق‌ و... بسته‌ به‌ نحوه‌رانندگي‌ و ناهمواري‌ مسير حداكثر هر 20000 كيلومتر نيازبه‌ بازديد و سرويس‌ دارند.
 
🔴هر دو هفته‌ يكبار فشار باد تايرها را مطابق‌ دستورات‌ سازنده‌ خودرو، تنظيم‌ نماييد كه‌ اين‌ عمل‌ بايد هنگامي‌ كه‌لاستيك‌ها سرد هستند و در شروع‌ حركت‌ صورت‌ گيرد.
 
🔵 بين‌ هر 8000 تا 10000 كيلومتر كاركرد رينگها ولاستيك‌ها را مجددا بالانس‌ كرده‌ و آنها را بصورت‌ ضربدري‌با يكديگر جابجا نماييد ولي‌ چنانچه‌ جهت‌ گردش‌ در آنهاتعريض‌ شده‌ است‌، به‌ تعويض‌ تايرهاي‌ محور جلو با محورعقب‌ در همان‌ سمت‌ اكتفا كنيد.
 
🔴كمك‌ فنرها تضمين‌كننده‌ نرمي‌ و سواري‌ راحت‌اتومبيل‌ هستند، براي‌ اينكه‌ هميشه‌ در بهترين‌ حالت‌باشند، پس‌ از پيمودن‌ هر 20000 كيلومتر آنها را از لحاظ نشت‌ روغن‌ و صحت‌ عملكرد بازديد نماييد.
 
🔵 بسته‌ به‌ نوع‌ لاستيك‌ها براي‌ جلوگيري‌ از هر نوع‌پيشامد ناگوار، بين‌ 50000 تا 60000 كيلومتر تايرهاي‌جديد را با لاستيكهاي‌ فرسوده‌ عوض‌ كنيد.
 
🔴به‌ يادداشته‌ باشيد كه‌ همواره‌ در هر محور ازلاستيكهاي‌ هم‌ نوع‌، هم‌ نام‌ و هم‌ اندازه‌ استفاده‌ نماييد.
 
🔵بازديد ميزان‌ گيريس‌ بلبرينگ‌ چرخها مي‌بايست‌ باتوجه‌ به‌ دفترچه‌ راهنماي‌ هر خودرو و مطابق‌ با دستوركمپاني‌ سازنده‌ صورت‌ گيرد. 
 
 
 
🔵کمربند ایمنی هم جزو وسایلی است که خیلی از خودروداران توجهی به نظافت آن نمی کنند، این در حالی است که برای تمیز کردن کمربندهای ایمنی، آنها را بیرون بکشید و با آب گرم و صابون بشویید و بگذارید به صورت طبیعی خشک شوند و اجازه ندهید آب به درون قرقره آن نفوذ کند.
 
🔴به یاد داشته باشید استفاده از یک برس برای تمیز کردن شیارها، خروجی های هوا و لابلای دکمه ها پیش از جارو کردن نقش موثری در تمیزی آنها دارد. البته می توانید از ژل های موجود برای بیرون کشیدن آشغال ها و گرد و غبار از منافذ کوچک استفاده کنید، اما برخی از خودروها دارای سطوح چوبی هستند که برای تمیز کردن آنها صرف نظر از اینکه چوب واقعی یا مصنوعی است نباید از پاک کننده های خشن استفاده کرد. چوب های مصنوعی اغلب دارای پوشش پلی اورتان هستند که به راحتی خراشیده می شوند؛ بنابراین بخش های چوبی خودرویتان را با پارچه های تمیز و مرطوب پاک کنید و می توانید مقدار کمی از واکس چوب برای درخشش دوباره آن استفاده کنید.
 
🔵اما اگر به تمیزی کفشتان اهمیت می دهید و عموما با کفش های واکس زده درون خودرو می نشینید، احتمال وجود لکه واکس روی موکت اطراف پدال ها یا حتی زیرپایی وجود دارد که می توان با مرطوب کردن جای لک واکس و ریختن کمی الکل سفید و شست وشو با شامپو فرش آن را از بین برد. لکه بری روی صندلی ها و موکت خودرو نیز خیلی نیاز به مهارت ندارد، چرا که اگر با یک آدامس چسبیده به صندلی ها یا کف خودرو مواجه شدید،  بی درنگ به سراغ یک قطعه یخ بروید و با سرد کردن آدامس جویده شده به راحتی آن را جدا کنید و در نهایت اگر نشد، می توانید از کرم مرطوب کننده یا اسپری حشره کش استفاده کنید، اما مراقب باشید با کندن آدامس، به بافت پارچه آسیب نزنید و آن را سوراخ نکنید. در پایان اگر لکه مواد خوراکی بر صندلی های خودرو نقش بسته با استفاده از پودر رخت شویی آنزیم دار به سادگی آنها را برطرف کنید. برای تمیز کردن شیشه ها نیز پس از شست وشوی آنها و اطمینان از برطرف شدن لکه های چربی حاصل از دود دیگر خودروها، با مایع شیشه پاک کن و پارچه های میکروفیبر شیشه ها و آینه ها را پاک کنید، یک توصیه دیگر اینکه برای تمیز کردن اثر خاک به جای مانده، نوشابه را روی شیشه بریزید و سپس آن را به خوبی پاک کنید. تا جایی که اثری از چسبندگی ناشی از باقیمانده نوشابه در هیچ کجای شیشه یا درزهای دور آن، باقی نماند.
 
🔴علاوه بر این، نوشابه سیاه را می توانید برای تمیز کردن لاستیک ها نیز استفاده کنید. نوشابه سیاه، لاستیک ها را همانند روز اولشان تمیز و یک دست می کند.