آموزش تعمیر کامپیوتر: کارت گرافیک
1393/12/11

 آموزش تعمیر کامپیوتر: کارت گرافیک

در این بخش از مقالات آموزش تعمیر کامپیوتر می خواهیم مشکلات مربوط به کارت گرافیک را بررسی کرده و راهکارهای مربوط به آن را بررسی کنیم. برای مشخص کردن مشکلات کارت گرافیک ابتدا سیستم کامپیوتری خود را خاموش کنید و درب کیس را باز نمایید، برای اینکه الکتریسیته ساکن موجود در قطعات کیس را تخلیه کنید می بایت زمانی که هنوز کابل برق را جدا نکرده اید یکی از بخش های فلزی کیس که رنگ نشده است را لمس کنید و بعد کابل برق را جدا نموده و کارت گرافیک را جدا کرده و چک کنید.
 
آموزش تعمیر کارت گرافیک

روش تمیز کردن کارت گرافیک

ابتدا می بایست کارت گرافیک را از محل قرار گرفتن آن جدا کنید اما در بسیاری موارد به دلیل گرد و خاک فراوان این کار به راحتی صورت نمی گیرد، به همین دلیل باید کانکتورهای منبع تغذیه را در آورده و بعد پیچ هایی را که در پشت آن قرار دارد را باز کرده و در نهایت کارت گرافیک را از شکاف بیرون آورده البته شاید مجبور شوید که زبانه کارت گرافیک را کمی خم کنید تا این کار صورت پذیرد، بعد از درآوردن کارت گرافیک با احتیاط آن را تمیز کرده و دوباره در اسلات مربوط به کارت گرافیک قرار دهید، توجه داشته باشید که حتما به درستی در جایگاه خود قرار گرفته باشد، بعد کتمپیوتر خود را روشن کرده و درستی کارت گرافیک را بررسی کنید. مقاله های مربوط به بخش آموزش تعمیر کامپیوترک کارت گرافیک یه شما کمک می کند تا خرابی های مربوط به کارت گرافیک را شناسایی کرده و مشکلات کارت گرافیک را برطرف نمایید.

چک کردن اجزایی که در مجاورت کارت گرافیک قرار دارند

برای عیب یابی کارت گرافیک همیشه قطعات و اجزای داخلی کامپیوتر را بررسی کنید زیرا در بعضی مواقع قطعاتی که در مجاورت مانیتور یا کارت گرافیکی هستند باعث بروز مشکلات می شوند. برای مثال اگر ماژول‌های RAM به درستی نصب و یا شناسایی نشده باشند صفحه نمایش برای سیستم شناسایی نشده و سیستم عامل بوت نمی شود، ماژول های RAM معمولا در سمت راست CPU قرار دارند برای برداشتن رم البته بعد از اینکه سیستم را خاموش کرده و انرژی الکتریسیته ساکن ان را به روش بالا تخلیه کرده اید، باید کلیپ هایی که در دو طرف ماژول رم قرار دارند را فشار داده تا رم از اسلات خود بیرئن زده شود، حال گرد و غبار موجود در ماژول رم را تمیز کرده و دوباره آن را در اسلات مربوطه به درستی جایگذاری کنید، حال شما روش عیب یابی رم را به درستی انجام داده اید در صورتی که باز هم مشکلی وجود داشته باشد دیگر به این بخش مربوط نمی شود.

برطرف کردن هنگ کردن کارت گرافیک

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای همه ما اتفاق افتاده باشد، کند بودن سیستم بلو اسکرین در زمان کار کردن و یا هنگ کردن کارت گرافیک هنگامی که زیاد کار می کند است. برای حل این قبیل مشکلات مراحل زیر را انجام دهید، ماده ای به نام جلاسنج که برای برق کردن فلزات به کار برده می شود را تهیه کنید، با توجه به اینکه کارت گرافیک پایه های بسیاری برای اتصال به مادربورد دارد بیشتر مشکلات از همین اتصالات بروز پیدا می کند، شاید در ظاهر تمیز باشد ولی لایه ای بسیار نازک وجود دارد که به راحتی دیده نمی شود و همین امر موجب درست کار نکردن کارت گرافیک می گردد.
ابتدا مقداری پنبه را آغشته به ماده جلاسنج کرده و روی پایه های طلایی کارت گرافیک را تمیز کرده همین کار را یک بار دیگر با پنبه تمیز انجام دهید تا کاملا این پایه ها تمیز شوند. در رابطه با کارت گرافیک یک خنک کننده آی سی وجود دارد که چنانچه کامپیوتر شما بعد از مدتی کار کردن کند شد کند به احتمال زیاد ماده انتقال حرارت به فلز خنک کننده خاصیت خود را از دست داده و سفت شده است که در صورت رخ دادن این مسکل می بایست هیت سینک را از روی مدار جدا نموده و IC با استفاده از الکل و یا تینر تمیز گردد در مرحله بعدی خمیر سییکن روی IC گذاشته شود و هیت سینک را روی آن قرار دهید تا مشکل برطرف گردد.