دستگاه‌فتوتراپی و آشنایی با آن‌جهت درمان زردی
1397/03/22

 ⭕️دستگاه‌فتوتراپی و آشنایی با آن‌جهت درمان زردی⭕️

 

دستگاه فتوتراپی از روش های درمان زردی نوزاد می باشد و این روزها از این روش بسیار استقبال شده است.چرا که می تواند بی هیچ دردسری زردی نوزاد را درمان نماید.
 
 
دستگاه فتوتراپی دارای انواع متنوعی می باشد و از انواع آن می توان به موارد زیر اشاره نمود: 
 
▪️دستگاه فتوتراپی سنیت :
 در این روش یک منبع نور فیبراپتیکی در بالای سر نوزاد قرار داده میشود و با استفاده از این نور و تاباندن آن به بدن نوزاد می توان زردی را درمان نمود.
 
▪️دستگاه فتوتراپیفیبراپتیک:
نور در این روش با استفاده از یک کابل به سطحی مانند پتو منتقل می شود و آن را باید به دور بدن نوزاد پیچاند.
 
▪️دستگاه فتوتراپی چند گانه:
در این روش بیش از یک منبع نوری به صورت همزمان مورد استفاده قرار میگیرد. به طور مثال دو واحد بیش از فتوتراپی سنیت و یا ترکیبی از سنتی و فیبراپتیک
 
 
🛑 عوامل موثر در دستگاه فتوتراپی و درمان زردی نوزادان
 
▫️موثر ترین طول موج برای درمان زردی نوزاد در فتوتراپی ۴۵۹ نانومتر در رنج آبی نور مرئی می باشد.با توجه به اینکه هرچه طول موج در دستگاه فتوتراپی بیشتر باشد قادر است تا بیشتر در پوست نفوذ نماید بهترین طول موج نور از نظر کاربردی در گستره ۴۶۰ تا ۴۹۰ نانومتر می باشد.
 
▫️در استفاده از روش فتوتراپی برای درمان زردی نوزادان بجای انکوباتور بهتر است تا از گهواره استفاده نمایید.چراکه طلق انکوباتور می تواند تا میزان بسیار چشمگیری از تابش نور جلوگیری نماید و اجازه ورود منبع نور به بدن نوزاد به حدود ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر را نخواهد داد.
 
▪️لازم به ذکر است که لامپهای تنگستنی و یا هالوژن را نباید به این اندازه به بدن نوزادان نزدیک نمود.
 
▪️منبعهای نور فرعی مثل زیرانداز فیبراپتیک نوری، یا لامپهای LED مخصوص ویا لامپهای فلورسنت خاص آبی می‌توانند زیر نوزاد تابش داشته باشند.در صورت نیاز به قراردادن نوزاد در انکوباتور شعاعهای نور باید به صورت مایل به طلق انکوباتور تابانده شود،همچنین جلوی هدر رفتن نور را در اثر بازتابش نور را بگیرد؛
قطعا هرچه منبع نور مورد استفاده در فتوتراپی درخشان تر باشد می تواند آن را کارآمد تر نماید
یک منبع نوری سنتی یا استاندارد، باید هنگامی که در فاصله ۲۰ سانتیمتری بالای سر نوزاد قرار می‌گیرد باید بتواند ۸ تا ۱۰ میکرووات بر سانتیمتر مربع بر نانومتر در طیف نوری ۴۳۰ تا ۴۹۰ به نوزاد بتاباند.
 
◀️ البته دستگاه اندازه‌گیری باید در سطح نوزاد قرار گیرد.لامپهای فلورسنت آبی مخصوص، می‌توانند ۳۰ تا ۴۰ μW/cm2/nm نور به نوزاد بتابانند.
 
▪️معمولاً لازم نیست پوشک نوزاد را هنگام فتوتراپی دربیاورند، مگر اینکه با وجود تاباندن نور بیلی‌روبین بالا رود،اگر کناره‌های گهواره را با فویل آلومینیومی یا پارچه سفید بپوشانیم.
 
▪️برای آسیب ندیدن شبکیه نوزاد، استفاده از چشم‌بند الزامی است براساس منابع موجود، فرق خاصی بین فتوتراپی LED و سنتی وجود ندارد،اما با توجه به اینکه در نوع LED افزودن مایع دریافتی نوزاد لازم نیست، از نظر کاربردی، روش LED راحتتر است.