تعویض قطعات کامپیوتری به جای تعمیر
1393/12/11

 تعویض قطعات کامپیوتری به جای تعمیر

در بخش مقالات مربوط به آموزش تعمیر کامپیوتر راهکارهایی برای تعمیر فطعات سخت افزاری کامپیوتر ارائه داده شد که هدف تمامی ان مقالات تعمیر قطعات سخت افزاری بود حال در این مقاله می خواهیم به این نکته بپردازیم که در چه زمانی می بایست به جای تعمیر به فکر تعویض باشیم. جالب است بدانید که عمر مفید قطعات سخت افزاری بین 3 الی 4 سال می باشد حال اگر شما به هنگام خرید جدیدترین تکنولوژی و مدل را نیز انتخاب کرده باشید این زمان به 5 سال افزایش پیدا خوهد کرد، پس بهتر است بدانیم که تعویض به یک قطعه از کار افتاده به تعمیر آن ارجحیت دارد.
 
تعمیر قطعات کامپیوتری

تعویض مادربرد و پردازنده سیستم

یکی از سخت ترین تعویض قطعات برای کابران سیستم های کامپیوتری تعویض مادربرد می باشد زیرا می بایست دوباره سیستم عامل نصب گردد و نصب سیستم عامل همیشه برای کاربران کامپیوتری دردسرهای خاص خودش را دارد، اما با تعویض مادربرد امکانات وسیع تری در اختیار کاربران قرار می گیرد برای مثال می توانند از جدیدترین تکنولوژی CPU بهره ببرند و همچنین سرعت بالای اتصالات جدید مادربرد را تجربه کنند، امکان ارتقای کارت گرافیک، کارت شبکه، RAM از دیگر قابلیت هایی می باشد که با تعویض مادربرد به جای تعمیر آن از آن های بهره مند می شوید.

تعویض منبع تغذیه به هنگام خرابی 

بهتر است بدانید چنانچه به دنبال حافظه ای بیشتر، پردازنده ای سریع تر، کارت گرافیک با کیفیت تر و ... هستید قبل از هر کاری باید به سراغ منبع تغذیه بروید، چنانچه معتقدید که مغز یک کامپیوتر پردازنده ی آن است، باید بدانید که قلب تپنده ی آن نیز همان منبع تغذیه است، در نظر داشته باشید که یک منبع تغذیه ضعبف و ناپایدار موجب کند شده غیر عادی سیستم کامپیوتری شما می شود. هر سیستم کامپیوتری با در نظر گرفتن به قدرت مورد نیاز اجزا و قطعات داخلی کامپیوتر، نیاز دارد که منبع تغذیه آن وات مشخصی را تامین نماید برای مثال یک کامپیوتر خوب به یک منبع تغذیه با حداقل 500 وات را نیاز دارد حال اگر از چند کارت گرافیک و یا قطعات جانبی دیگری نیز استفاده کند مطمئنا به قدرت 800 وات و یا بیشتر نیاز پیدا خواهد کرد. یکی از شایع ترین دلایل قفل کردن سیستم منبع تغذیه ان می باشد پس بهتر است در مواردی که صلاح دیده می شود به جای تعمیر آن گزینه تعویض منبع تغذیه را انتخاب کنید.

تعویض هارد دیسک به جای تعمیر آن

دردسر از بین رفتن اطلاعات و جا به جایی اطلاعات از مهم ترین دلایلی می باشد که کاربران ترجیح میدهند که به جای تعویض هارد دیسک به فکر تعمیر هارد دیسک باشند حال آنکه روز به روز هارد دیسک ها با قیمت ارزان تر و حافظه بیشتر در بازار به فروش می رود که علاوه بر آن از تکنولوژی جدید استفاده می کنند که موجب سرعت انتقال اطلاعات می شود. اگر به هر دلیلی حاضر به تعویض هارد دیسک نیستید برای تعمیر حتما به یک متخصص مراجعه کنید زیرا هارد دیسک دارای یک محفظه ی خلاء می باشد که تکنولوژی باز کردن آن را هر مغازه دار خدمات کامپیوتری بلد نمی باشد و همین بی اطلاعاتی موجب از بین رفتن اطلاعات موجود در هارد دیسک می شود. 

تعویض کارت گرافیک به دو دلیل

 
نحوه کارایی یک سیستم کامپیوتری رابطه تنگاتنگی با نحوه عملکرد کارت گرافیک آن سیستم دارد به همین خاطر می خواهیم با ارائه دو دلیا شما را قانع کنیم تا به جای تعمیر کارت گرافیک به فکر تعویض آن باشید: دلیل اول اینکه کارت گرافیک نیز همانند سایر قطعات سخت افزاری کامپیوتر روز به روز پیشرفت می کند پس طبیعی است که کارت گرافیکی که چند سال از عمر ان می گذرد به اندازه کارت گرافیک های موجود در بازار امکانات نداشته باشید و سرعتش کمتر باشد. دلیل دوم اینکه برای ارتقا سیستم عامل کامیوتر خود نیاز به کارت گرافیک به روز داری زیرا سیاست موجود در بازار به گونه ای می باشد که این دو وابسته به هم باشند.

مانیتورهای قدیمی خود را تعویض کنید

در نظر داشته باشید که تنها مانیتورهای سرورها نیاز به تعویض ندارند معمولا کم تر پیش می آید که مانیتورها خراب شوند و به طور کامل کارایی خود را از دست دهند، زمانی که از عمر یک مانیتور چند سال می گذرد و آن را با  مدل جدید جایگزین می کنیم معمولا شباهت های کمتری  نسبت به هم دارند. به طور مثال یا قبلی CRT بوده و مدل جدید آن LCD است و یا اینکه مانیتور مدل LCD بوده و حال شما مدل LED را خریداری کرده اید. بهتر است بدانید که کارآیی و کیفیت مانتیور های CRT از لحاظ تعداد فرکانس صفحه ی نمایش و همچنین تعداد رنگ اختلاف اندکی با LCD ها دارند.