آموزش تعمیر کامپیوتر: مانیتور
1393/12/11

 آموزش تعمیر کامپیوتر: مانیتور

 مشکل روشن نشدن کامپیوتر و مانیتور دلایل مختلفی دارد که برای حل آن نیازی نیست که حتما یک تعمیرکار حرفه ای باشید بلکه با یادگیری راهکارهایی که در بخش آموزش تعمیر کامپیوتر: مانیتور ارائه می گردد به راحتی می توانید تا 90 درصد از مشکلات مربوط به سیستم کامپیوتری و مانیتور خود را در منزل برطرف کنید، تنها با داشتن کمی اعتماد به نفس و یادگیری نکات ارائه شده در مقاله آموزش تعمیر کامپیوتر: مانیتور می‌توانید بدون نیاز به متخصص مشکل مربوط به روشن نشدن مانیتور خود را برطرف کنید.
 
تعمیر مانیتور

شنیدن بوق کوتاه به هنگام روشن کردن کامپیوتر

یکی از مشکلاتی که به هنگام روشن کردن سیستم کامپیوتری با آن مواجه می شویم این است که می بایست زمانی که دکمه پاور فشرده می شود صدای بوق کوتاهی شنیده شود و در یک صفحه مشکلی اطلاعات سخت افزاری سیستم نمایش داده شده و بعد سیستم عامل بوت می گردد حال اگر به هنگام روشن نمودن کامپیوتر صدای بوقی شنیده نشود و صفحه سیاه باشد و هیچ گونه اطلاعاتی نمایش داده نشود دلیل اصلی بروز این مشکل خرابی قطعات سخت افزاری می باشد، چنانچه مشکلی در یکی از سه قطعه منبع تغذیه، پردازنده و مادربورد رخ داده باشد هیچ صدای بوقی شنیده نمی شود و صفحه مانیتور همچنان تاریک است. در این هنگام در هر مرحله هر یک از این سه قطعه را جدا نموده و بعد سیستم را روشن نمایید و بررسی کنید که کدامیک از سه قطعه پردازنده، مادربرئ و منبع تغذیه مانع از عملکرد صحیح سیستم و بالا آمدن سیستم عامل می شود.

شناسایی خرابی مانیتور

 برای اینکه متوجه شویم که ایراد روشن نشدن سیستم از مانتیور است یا سایر قطعات سخت افزاری و نرم افزاری می بایست اول از سالم بودن مانیتور اطمینان حاصل کنید، ابتدا کابل برق مانیتور را چک کنید زمانی که مانیتور به برق باشد بعد از روشن شدن سیستم کامیپوتری چراغ مانیتور که معمولا به رنگ یبز و یا آبی می باشد روشن می گردد، با جدا نمودن کابل ورودی تصویر یک پیغان به منظور جست و جوی سیگنال نمایش داده می شود چنانچه بعد از جدا نمودن کابل متصل به کارت گرافیک این پیغام را مشاهده نکردید مانیتور شما دچار مشکل سخت افزاری شده است و باید برای تعمیر آن به یک کتخصص مراجعه کرده و یا اینکه آن را تعویض کنید. چنانچه پیغامی نمایش داده شد به دنبال بروز مشکل در یکی از قطعات مانند رم یا کارت گرافیکی باشید، در این حالت از کامپیوتر به جای یک بوق کوتاه، بوق‌های ممتد، مقطع در فاصله های زمانی مشخص شنیده می شود. جالب است که بدانید فرمان تولید این بوق ها از سمت بایوس صادر می شود که هریک دلایل مخصوص به خود را دارد. 

دلایل نمایش ندادن تصویر در مانتیور

 شاید برای شما هم اتفاق پیش امده باشد که بعد از روشن کردم کامپیوتر تصویری در مانیتور نمایش داده نشود اولین کاری که در هنگام بروز این مشکل می بایست انجام دهید پاک نمودن حافظه CMOS است در این حافظه اطلاعاتی نظیر تنظیمات تاریخ و ساعت مانیتور وجود دارد که با انجام عملیات Cleer CMOS اطلاعات ریست شده و سیستم روشن می شود. بر روی مادربورد یک جامپری که سه عدد پایه بر روی آن تعبیه شده وجود دارد که در کنار ان Cl-CMOS نوشته شده است البته هحتمال دارد که این عبارت به صئرت کامل تر و مخفف تر نیز نوشته شده باشد، با برداشتن جامپیر و جا به جایی آن بر روی پایه ها به طور دستی اطلاعات موجود در حافظه CMOS ریست می شود. روش دیگر جدا نمودن باتری مادربورد است، بعد از جدا نمودن باتری پس از چند ثانیه آن را دوباره به مادربرد وصل کنید چنانچه سایر قطعات سالم باشند و ایراد از این بخش بوده باشد شما به راحتی با مطالعه مقاله آموزش تعمیر کامپیوتر: مانیتور توانسته اید که مشکل نمایش ندادن تصویر در مانیتور را در منزل بر طرف کنید.