آموزش تعمیر کامپیوتر: منبع تغذیه
1393/12/11

 آموزش تعمیر کامپیوتر: منبع تغذیه

 علائم ظاهری خرابی پاور یا همان منبع تغذیه روشن نشدن کامپیوتر می باشد البته همیشه هم نمی توان به این علائم ظاهری توجه کرد زیرا در بسیاری مواقع ممکن است که ایراد از پردازنده، حافظه اصلی و یا حتی مادربرد باشد، در مقاله آموزش کامپیوتر: منبع تغذیه قصا داریم روش های شناسایی خرابی پاور را بیان کرده و راهکارهایی را برای رفع مشکلات مربوط به منبع تغذیه ارائه دهیم تا به راحتی بتوانید بدون مراجعه به متخصص، تعمیرکار کامپیوتر خود باشید و مشکلات مربوط به پاور را برطرف کنید.
 
تعمیر منبع تغذیه

روش شناسایی سالم بودن پاور

 ابتدا دو شاخه را به پریز بزنید، پروب سیاه را به سیر سیم سیاه رنگ متصل کرده و پروب قرمز را به سیم زرد رنگ موجود در یکی از کانکتورها وصل کنید، سپس رنج آن را در ولت متر روی 20 قرار دهید. در این مرحله می بایست ولت متر عدد 0 را نشان دهد، با استفاه از یک سیم دو سر، سیم سیاه و سبزی که در کانکتور مادربورد وجود رادر را به هم متصل کنید، چنانچه با انجام این عملیات فن منبع تغذیه به حرکت درآمد و اهم متری که به دو سر سیم سیاه و زرد متصل است اختلاف پتانسیل 12 ولت را نشان داد، آنگاه مطمئن می شویم که پاور سالم است و چنانچه غیر از این باشد باید به تعمیر منبع تغذیه بپردازیم.

تعمیر منبع تغذیه یا همان پاور

 اکثر خرابی های منبع تغذیه که منجر به قطع شدن کامپیوتر می شود مربوط به خرابی بخش ولتاژ بالا است، بهتر است بدانید که منبع تغذیه از دو بخش درونی به نام های ولتاژ بالا و ولتاژ پایین تشکیل می شود. در قسمت ولتاژ بالا، برای انجام عملیات یکسان سازی چندین دیود وجود دارد، همچنین ترانزیستور های فیت و خازن های فیلتر نیز به کار گرفته شده است. اگر تا به حال به یک منبع تغذیه خراب نگاه کرده باشید متوجه خواهید شد که معمولا چندین خازن متورم و یک فیوز خراب احتمالا وجود دارد. برای تعمیر پاور باید در ابتدای کار همه دیودهای موجود در بخش ولتاژ بالا را بررسی کنید، یک پایه دیود را از برد جدا کرده و همن متر را به دو پایه دیود برای چک کردن ان متصل کنید چنانچه صدای بیپ از اهم متر خارج شد نشان دهنده خراب بودن دیود می باشد که باید تعویض گردد.
در روش بعدی دو عدد ترانزیستوری را که در بخش بالایی ولتاژ بالا هستند را می بایست چک کنید، توجه داشته باشید که بررسی کردن ترانزیستورها همانند بررسی دیودهای معمولی می باشد با این تفاوت که از دو پایه کناری به پایه وسطی جریان برقرار می باشد ولی برعکس نه، چنانچه که غیر از این باشد باید ترانزیستورها تعویض گردد. روش تست کردن مقاوت ها با توجه به نوار رنگی موجود بر روی آن ها می باشد البته احتمال سوختن مقاومت ها بسیار کم است. همانطور که می دانید از خازن ها برای تثبیت ولتاز خروجی استفاده می شود، روش تشخیص معیوب بودن آن ها بسیار آسان است، خازنی که معیوب باشد از سمت بالای آن جدار فلزی باد کرده یا ترکیده است حتی گاهی ممکن است خازن از سمت پائین (بطرف پایه ها) ترکیده شود در صورتی که نتوان معیوب شدن خازن را تشخیص داد می بایست عوض شود. در انتها فیوز مدار را کاملا مشابه آن تعویض کنید حال منبع تغذیه یا همان پاور سیستم شما دوباره کار می کند و شما توانسته اید با یاگیری نکاتی که در مقاله آموزش تعمیر کامپیوتر: منبع تغذیه بیان شد به راحتی منبع تغذیه سیستم خود را تعمیر کنید.

مشکلات مربوط به بخش Low Voltage منبع تغذیه

 به یاد داشته باشید که حتما ولتاژهای خروجی پاور را تست کنید زیرا بارها اتفاق افتاده است که بعد از تعمیر منبع تغذیه برای مدتی بدون نقص کار می کند اما دوباره مشکلاتی بروز پیدا می کند که این بخش از مشکلاات مربوط به بخش ولتاز پایین منبع تغذیه یا همان پاور می باشد. تعدادی از Powerها از آی سی های مقایسه گر استفاده کرده و عملکرد آن ها به گونه ای است که ولتاژ ایجاد شده را با ولتاژ استاندارد مقایسه نموده، درصورتی که در رنج مشخص شده نباشد خروجی را قطع می کند، بهتر است بدانید که بیشتر این خرابی ها ناشی از معیوب بودن آی سی ها می باشد.