تعمیر موبایل بعد از خیس شدن
1393/12/11

 تعمیر موبایل بعد از خیس شدن

 افتادن موبایل در آب از شایع ترین اتفاقاتی می باشد که ممکن است هر کدام از ما برای یک بار هم که شده آن را تجربه کرده باشیم، بنابراین با توجه به هزینه های بالای خرید گوشی بهتر است نکاتی را درمورد تعمیر موبایل بعد از خیس شدن یادبگیریم که بعد از این اتفاق بهترین عملکرد را انجام دهیم و مانع از خرابی موبایل شویم، به عبارتی دیگر در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم که چگونه می توانید غریق نجات موبایل خود باشید.
 
تعمیر موبایل

اولین اقدام هنگام خیس شدن تلفن همراه

 بعد از اینکه تلفن همراهتان در آب افتاد برای انجام مراحل تعمیر موبایل در این حالت می بایست جریان الکتریسیته را از موبایل دور نگه دارید پس از روشن کردن گوشی خودداری کنید، مهم ترین چیزی که به تلفن همراهتان آسیب می رساند اتصال کوتاه الکتریکی ایجاد شده توسط اب می باشد، چنانچه بعد از خیس شدن گوشی خاموش نشد بلافاصله باتری را از آن جدا کنید، البته باتری گوشی های آیفون را نمی توان از ان ها جدا نمود پس در این شرایط شما باید تنها امیدوار به خراب نشدن موبایل خود باشید.

جدا نمودن قطعات داخلی موبایل

 برای تعمیر موبایل زمانی که خیس می شود باید سریعا تمامی قطعاتی که قابلیت جداسازی را دارند از گوشی خود جدا کنید، سیم کارت، کارت حافظه و یا حتی اگر ورودی های هدفون نیز پوشیده شده اند آن ها را جدا کنید تا راهی برای ورود هوا به تلفن همراه وجود داشته باشد البته احتیاجی به آسیب وارد کردن به موبایل نیست اما ما توصیه می کنیم که تا حد امکان تمامی منافذ ورودی هوا را برای برقرای جریان هوا و زودتر خشک شده موبایل باز کنید.

استفاده از آب شیرین برای تعمیر موبایل

 از آنجایی که نمک موجب زنگ زدگی و خوردگی قطعات داخلی دستگاه می شود می بایست اگر تلفن همراهتان در آب شور برای مثال آب دریا و یا فاضلاب افتاد آن را با آب شیرین شستشو دهید، البته توجه داشته باشید که این مرحله بعد از خاموش کردن موبایل و جدا نمودن قطعات داخلی همچون سیم کارت و کارت حافظه باید صورت بگیرد. به بیانی دیگر شتشو موبایل با آب شیرین زمانی انجام شود که موبایل در یک آب غیرمعمولی افتاده باشد.

خارج نمودن آب از موبایل

 خارج نمودن رطوبت از تلفن همراه مهم ترین قسمت تعمیر موبایل به هنگام خیس شدن آن می باشد، استفاده از جاروبرقی عادی یا شارژی که دارای پورت تبدیلی باریک می باشد بهترین روش برای خارج کردن رطوبت از موبایل در آب افتاده می باشد، دقت داشته باشید که شدت جریان مکش موجب آسیب رساندن به قطعات داخلی و یا جدا نمودن آن ها نشود، روش دیگری که برای خارج نمودن آب داخل گوشی پیشنهاد می شود مکیدن آن است البته این روش تنها زمانی قابلیت اجرا شدن را دارد که شما کاملا از تمیز بوزن آب اطمینان داشته باشید برای مثال موبایل شما در یک لیوان آب افتاده باشد و یا اینکه در یک ظرف سوپ.
 

خشک کردن موبایل خیس شده

برای خشک نمودن موبایل می بایست در یک کیسه پلاستیکی زیپ دار مقداری برنج خام ریخته و تلفن همراه خود را به مدت 24 الی 48 ساعت در آن قرار دهید، البته عده ای از افراد غیر متخصص نیز استفاده از سشوار را برای خشک کردن سریع موبایل پیشنهاد می کنند که این روش به همان اندازه که سرعت دارد موجب آسیب رساندن به اتصالات داخلی آن می شود. چنانچه از روش دمیدن جریان هوا استفاده می کنید بهتر است قاب پشتی موبایل را بردارید تا این خشک شدن دارای اثرات بیشتری گردد، توجه داشته باشید که دمیدن هوای سرد بیشتر از هوای گرم به خشک شدن کمک خواهد کرد.

کارهایی که به هنگام خیس شدن موبایل نباید انجام دهید

  استفاده از جریان شدید و گرم موجب ذوب شدن قطعات موبایل می شود پس هرگز از سشوار و مایکروفر برای خشک کردن موبایل در آب افتاده استفاده نکنید. تکان دادن شدید گوشی به هنگام خیس شدن سبب می شود که اگر آب در قسمت‌های بیرونی دستگاه باشد به داخل آن هم نفوذ کند پس این کار را اصلا انجام ندهید. به جای آن از یک حوله برای خشک کردن دستگاهتان استفاده کنید.