آموزش تعمیر کامپیوتر: ماوس
1393/12/11

 آموزش تعمیر کامپیوتر: ماوس

 همانطور که می دانید ماوس همانند کیبورد یکی از تجهیزات ورودی کامپیوتر محسوب می شود، با وجود سیستم عامل ویندوز استفاده از کامپیوتر بدون ماوس برای اکثریت کاربران کامپیوتری تقریبا غیرممکن می شود. نزدیک به 30 سال است که کاربران از ماوس استفاده می کنند و به دلیل استفاده راحت در میان کاربران سیستم های کامپیوتری از جایگاه ویژه ای برخوردار است. ماوس دارای دو دکمه می باشد که امروزه بیشتر با کابل USB به کامپیوتر متصل می شود، دکمه سوم یا همان اسکرول که در وسط ماوس قرار دارد سبب شده است که کار با ماوس به مراتب راحت تر از قبل گردد. در بخش آموزش تعمیر کامپیوتر: ماوس می خواهیم بعد از معرفی انواع ماوس، مشکلات و خرابی های ماوس را بررسی کرده و با ارائه نکاتی این امکان را در اختیارتان قرار دهیم که به راحتی در منزل ماوس خراب شده را تعمیر کنید.
 
تعمیر ماوس

معرفی انواع کارکردهای ماوس

 هدف اصلی از طراحی ماوس، تبدیل حرکات دست به سیگنال های قابل فهم برای کامپیوتر است، که کامپیوتر بعد از شناسایی و تشخیص آن سیگنال ها از آن ها استفاده کند، حرکت ماوس که وظیفه دارد حرکات دست شما را به ترجمه کند به صورت مکانیکی می باشد و توسط یک سیستم نوری تعداد پالس های نوری را می شمارد، ماوس های قدیمی دارای یک گوی چرخاان بودند که با حرکت دست چرخیده می شدند حال آنکه در ماوس های جدیتر و امروزی این حسگرها به صورت مادون های قرمز می باشند که توسط یک کد کننده یه همان ENCODER تبدیل ها مربوطه را انجام می دهند. برای تعمیر ماوس لازم است که در ابتدا اطلاعاتی در مورد انواع ماوس و عملکرد آن ها داشته باشید. روش انجام ماوس های نوری به این گونه است که در هر سطح صافی قابل استفاده می باشند و وجود LED قرمز رنگی که در آن ها هست نور تولید شده در یک حسگر CMOS تابیده می شود، جالب است بدانید طول عمر ماوس های نوری بیشتر از ماوس های معمولی می باشد و از دقت عمل بالاتری هم برخوردار هستند از آنجایی که مانع از ورود گرد و غبار به داخل سیستم می شود بنابراین دوام بیشتری خواهند داشت. امروزه ماوس ها دارای تنوع بسیاری می باشند برای مثال ماوس های چرمی، خورشیدی، تخت، تاشو، ضد لرزش و ... نمونه هایی از جدیدترین ماوس های موجود در بازار کامپیوتر می باشد.

دلایل درست کار نکردن ماوس های نوری

 روال کاری ماوس های لیزری یا نوری به این صورت است که به جای داشتن گوی دارای یک حفره می باشند، درون این حفره یک لنز نورانی وجود دارد، از آنجایی که ماوس های نوری درون خود دارای یک سیستم دوربین دیجیتال هستند که به محض حرکت ماوس بر روی یک سطح صاف شروع به عکس گرفتن از آن می کنند و با هر حرکتی که شما با ماوس انجام می دهید چندین عکس از سطح گرفته شده و به کامپیوتر ارسال می گردد چنانچه یک ماوس نوری یا لیزری را بر روی سطحی شیشه ای و یا سفید قرار دهید این روند عکس گرفتن به خوبی عمل نمی کند و اکثر تصاویر و عکس های گرفته شده شبیه به هم می باشند همین امر سبب می شود که مکان نما حرکت ماوس را به درستی تشخیص ندهد و موجب درست کار نکردن ماوس شود.

راهکارهایی برای تعمیر ماوس

 
 از آنجایی که ماوس دارای یک لیزر نوری و دریافت کننده ی نوری می باشد که منابع ارسال کننده این نور آی سی های موجود در ماوس می باشند و همچنین تنها راه ارتباطی ماوس با سیستم از طریق یک کابل باریک است به راحتی می توان دلایل خرابی آن را تشخیص داد و به راحتی از پی تعمیر ماوس و خرابی های ماوس برآمد. یکی از دلایل اصلی خرابی و کار نکردن ماوس ها خوردگی و قطعی سیم آن می باشد البته عارضه دیگیری به نام قلع مردگی وجود دارد که موجب خرابی ماوس می شود. بسیارط از مواقع کا ماوس کار نمی کند به دلیل خرابی خود آن نمی باشد بلکه به احتمال زیاد پورتی که ماوی به آن وصل شده است مشکل دارد پس حتما ماوس را به پورت دیگری وصل کنید.