مشکلات دیر دنده گرفتن در خودرو پژو پارس دنده اتوماتیک TU5
1397/11/30

 یک دستگاه پژو پارس دنده اتوماتیک TU5 دارم، تعویض دنده ها بسیار بسیار دیر صورت می گیرد به طوری که دور موتور باید به پنج هزار یا در مواقعی به شش هزار برسد تا تعویض صورت بگیرد، می خواستم بدانم آیا این امر غیرعادی است ویا مشکلی برای موتور ایجاد نمیکند؟ راه حل چیست⁉

 
گيربكس AL4 كه در پارس اتوماتيك به كار رفته، داراي مركز كنترل الكترونيكي است. در اين نوع گيربكسها، دور تعويض دنده به ميزان فشردگي پدال گاز و هم چنين عوامل ديگري هم چون وزن خودرو و شيب مسير بستگي دارد، به طوري که اگر پرگاز حركت كنيد، دنده ها در دورهاي بالا و اگر كم گاز حركت كنيد،دنده ها در دورهاي پا يين عوض مي شوند. در گيربكس پارس و 206 اتوماتیک، یک حالت ديگر هم وجود دارد و آن اين که اين نوع جعبه دنده در چند دقيقه اول رانندگي پس از استارت، نوع و سبك رانندگي شما را ارزيابي مي كند و از آن به بعد، طبق مدلي که شما رانندگي مي كنيد دنده ها را عوض مي كند، بنابراين چند دقيقه اول رانندگي را در نظر داشته باشيد. اگر باز هم فكر مي كنيد مشكلي وجود دارد مي توانيد به تعميرگاه ايرا نخودرو مراجعه كنيد.
 
با توجه به یکسان بودن پیشرانه خودروهای تندر 90 و رنو مگان 1600 سی سی، علت اختلاف 10 اسب بخاری این دو خودرو چیست⁉
 
اين اختلاف احتمالا ناشي از منابع مختلف اطلاعاتي دو شركت است وگرنه اين دو خودرو از نظر موتور( K4M رنو)كاملا يكسان هستند و بديهي است که قدرتشان کاملا با هم برابر است.
 
آيا سمند توربو قادر به استفاده از گاز CNG هست يافقط با بنزين كار می كند⁉
 
موتور ملي توربوشارژ قابليت مصرف سوخت بنزين و گاز را دارد و جالب اين که در هر دو حالت، قدرت 150 اسبي در اختيار راننده قرار می دهد و جالب تر اين که حداكثر گشتاور توليدي آن در گستره وسيعي از دور موتور(از دورهاي پا يين تا بالا)در دسترس راننده خواهد بود.
 
 
آیا امکان دارد پیکان را دنده اتومات کرد⁉
 
اگر گيربكس اتوماتیک فابریک پيكان را از شوش پيدا كنيد چرا که نه؟ درخودروهاي قديمي که فاقد سيستم هاي الكترونيکی موتور هستند، تعويض گيربكس به صورت كاملا مكانيکی و دستي قابل انجام است، اما در خودروهاي جديد به دليل نياز به هماهنگ سازي ايي سي يو پيشرانه و ايي سي يو جعبه دنده، اين کار فقط توسط خودروساز قابل انجام است.