مفاهیم پایه در آموزش تعمیرات ECU
1394/04/21

مفاهیم پایه در آموزش تعمیرات ECU
دوره آموزش تعمیر ای سی یو، یکی از پرسودترین مشاغل مهارتی و تخصصی در بازار کار به شمار می رود و گذراندن این دوره برای تعمیرکاران خودرو از اهمیت بسیاری برخوردار است. در این مقاله توضیحاتی اجمالی در خصوص ماهیت و کارکرد ای سی یو و همچنین آموزش تعمیر ای سی یو ارائه شده است.
آموزش تعمیرات,ECU آموزش تعمیر ECU,آموزش تعمیرات ایسیو,آموزش تعمیر ایسیو
ECU چیست؟
ECU مخفف عبارت Electronic Control Unit (واحد کنترل الکترونیکی) می باشد که در واقع مغز خودروهای انژکتوری به شمار می رود. این قطعه از سال 1982 میلادی برای بهبود سیستم های کنترل خودروها به کار گرفته شده است. ای سی یو در واقع یک میکرو کامپیوتر در دل موتور خودرو است که کارهایی از قبیل کنترل میزان مخلوط شدن سوخت و هوا، کنترل قسمت های الکترونیکی خودرو، کنترل سیستم خنک کننده موتور و ... را برعهده دارد.

تعمیرات ECU
با توجه به ساختار پیچیده اتومبیل های امروزی و وجود قطعات هوشمندی مانند سنسورها، پردازنده های الکترونیکی و ... تعمیرات خودرو در عصر حاضر بسیار متحول شده است، به گونه ای که تنها با کمک دستگاه های مخصوص عیب یابی می توان خودروهای امروزی را عیب یابی و تعمیر نمود.

آموزش تعمیرات ای سی یو
بدیهی است که موتورهای درون سوزی که به وسیله ای سی یو کار می کنند نیز مانند همه موتورها دوره کارکرد مفید دارند و پس از مدتی دچار مشکل و خطای عملکرد می شوند. مشکلات ECU دو حالت کلی دارد که آموزش تعمیر ای سی یو براساس همین دو حالت ارائه می شود. یک حالت، خرابی خود ای سی یو است که برای عیب یابی آن، آموزش های تخصصی وجود دارد و حالت دیگر، خرابی سنسورهای وابسته به ECU است که باعث ایجاد خطا در عملکرد ای سی یو می شوند. عواملی همچون اختلاف فشار و نوسانات الکتریکی، رطوبت و ضربه و ... باعث خرابی ECU می شوند. مراحل آموزش تعمیر ای سی یو سه بخش کلی دارد:
-    آموزش مفاهیم کلی که به کارکرد موتور خودرو و عملکرد و ماهیت ECU می پردازد.
-    آموزش های الکترونیک که در آن آموزش نحوه کار با ابزار و ادوات تعمیرات الکترونیک ارائه می شود.
-    آموزش کار با نرم افزارهای تست و آنالیز ECU که انواع خرابی ها با این نرم افزارها تشخیص داده می شوند.

آموزش روش های عیب یابی سنسورهای ECU
معمولا آموزش تعمیرات سنسورهای ای سی یو در دو بخش انجام می شود:
-    آموزش استانداردهای سنسورهای الکترونیکی ESTI که در این دوره ها مفاهیم پایه مقادیر عددی و استانداردهای موجود در کارکرد سنسورها ارائه می شود.
-    آموزش نرم افزارهای تست و آنالیز دیاگ (DIAG) که در این دوره ها نحوه اتصال دستگاه دیاگ به اتومبیل و کار با آن برای عیب یابی ECU آموزش داده می شود.