مقاله ای کامل در مورد اپل
1393/07/06

«شرکت اَپِل»

(به انگليسي: Apple Inc) يک شرکت چند مليتي آمريکايي است که در زمينهٔ طراحي و ساخت لوازم الکترونيکي مصرفي و نرم‌افزار کامپيوتر فعاليت مي‌کند. اين شرکت ابتدا با نام شرکت کامپيوتري اپل (Apple Computer Inc) در شهر کوپرتينو در ايالت کاليفورنيا، واقع در دره سيليکون کشور آمريکا تأسيس شد.

 

اين شرکت در دهه‌ٔ هفتاد ميلادي با معرفي ريزرايانه‌هاي اپل I، اپل II، اپل III و پس از آن مکينتاش به بازار به آغاز و گسترش نوعي رايانه شخصي کمک فراواني نمود.

اپل معمولاً به توليد سخت‌افزارهاي نوين و داراي طراحي صحيح معروف است. از محصولات سخت‌افزاري اين شرکت مي‌توان آي‌پاد، آي‌مک، مک بوک و آي‌فون را نام برد.

همچنين اين شرکت در زمينه‌ٔ توليد نرم‌افزار هم فعاليت دارد. نرم‌افزارهاي آي‌تونز، آي‌لايف ، آي ورک و سيستم‌عامل مورد استفاده در رايانه‌هاي اين شرکت مک اواس ده نيز نمونه‌هايي از فعاليت نرم‌افزاري اين شرکت هستند.

apple 3d logo wallpaper مقاله اي کامل در مورد اپل

مديريت اجرايي اين شرکت برعهدهٔ استيو جابز است. وي همراه با استيو وزنياک بنيانگذار شرکت نيز بوده‌است

شرکت اَپِل (به انگليسي: .Apple Inc) يک شرکت چند مليتي آمريکايي است که در زمينهٔ طراحي و ساختلوازم الکترونيکي مصرفي و نرم‌افزار کامپيوتر فعاليت مي‌کند. اين شرکت ابتدا با نام شرکت کامپيوتري اپل (.Apple Computer Inc) در شهر کوپرتينو در ايالت کاليفورنيا، واقع در دره سيليکون کشور آمريکا تاسيس شد.

اين شرکت در دهه‌ٔ هفتاد ميلادي با معرفي ريزرايانه‌هاي اپل I، اپل II، اپل III و پس از آن مکينتاش به بازار به آغاز و گسترش نوعي رايانه شخصي کمک فراواني نمود.

 تأسيس اپل (۱۹۷۶ تا ۱۹۸۰)

کمپاني اپل در سال ۱۹۷۱ با دوستي استيو وزنياک ۲۱ ساله مهندس کامپيوتر و استيو جابز ۱۶ ساله متولد شد به طوري که با گذشت شش سال از آشنايي اين دو نفر در سال ۱۹۷۷ اين کمپاني با معرفي کامپيوتر شخصي Apple I که در گاراژ خانه جابز به صورت دستي ساخته شده بود رسما با نام تجاري Apple Computer Inc به بازار تکنلوژي وارد شد و توانست ظرف مدت کوتاهي با فروش تعدادي از اين مدل کامپيوتر شخصي، اعتباري براي خود دست و پا کند. بلافاصله در سال ۱۹۷۷ اپل نوع ديگري از کامپيوتر شخصي يعني Apple II را وارد بازار کرد که به دليل مجهز بودنش به فلاپي درايو ۵٫۲۵ اينچي از رقباي ديگر خود در آن دوره نظير Commodore که از نوار مغناطيسي براي ذخيره سازي اطلاعات استفاده مي‌کرد، پيشي گرفت. در سال ۱۹۸۰ اپل سعي کرد با معرفي مدل Apple III که به نوعي بهينه شده سري Apple II به شمار مي‌آمد با بزرگ‌ترين رقيب آن دوره يعني آي‌بي‌امکه با تجهيز کامپيوترهاي خود به سيستم‌عامل DOS توانسته بود سهم زيادي از بازار فروش را به خود اختصاص دهد، وارد رقابت جدي شود اما به دليل ايراداتي که در طراحي اين مدل وجود داشت مجبور شد تا صدها دستگاه از Apple III فروخته شده را به کمپاني برگردانده و از همين جا با تعيين و تشخيص راه‌حل‌هاي ممکن براي رفع مشکل مدل Apple III ايده ساخت مدلي جديد خلق شد.

ليزا و مکينتاش (۱۹۸۱ تا ۱۹۸۹)

در سال ۱۹۸۳ اپل با ارائه مدل «ليزا» (Lisa) که اولين کامپيوتر مجهز به ماوس و سيستم‌عامل داراي واسط گرافيکي، آيکون‌ها و پنجره‌ها بود توانست انقلابي بزرگ در زمينه کامپيوترهاي شخصي به وجود آورد. بعد از آن در سال ۱۹۸۴ سيستم‌عامل مکينتاش توسط اپل در حالي روانه بازار شد که تبليغات بسيار گسترده‌اي برايش انجام گرفته بود. ظهور مکينتاش و ارائه نسخه‌هاي مختلف برنامه‌هاي نشر روميزي توسط کمپاني ادوبي (Adobe) نظير PageMaker و بعدها برنامه ساخت انيميشن موجب شد تا مکينتاش در بين انتشارات و سازندگان فيلم و موسيقي طرفداران بسياري پيدا کند. بسياري از نرم‌افزارهاي مشهور کنوني مانند مايکروسافت ورد و ادوبي فتوشاپ اولين بار براي کامپيوتر مکينتاش نوشته شدند.

اواسط دهه ۱۹۸۰ اپل داراي دو دپارتمان بود: يکي روي سري‌هاي Apple II که خاص کاربران خانگي بود و ديگري روي سيستم‌هاي مکينتاش که مخصوص کاربران حرفه‌اي طراحي شده بود و به نوعي روي اين دو دپارتمان تحقيقات بسياري را انجام داد اما با تمام اين تلاش‌ها و تحقيقات مکينتاش نتوانست به سهم بازاري مشابه دهه ۷۰ کامپيوترهاي Apple II دست پيدا کند، اما همچنان به رقابت خود با کامپيوترهاي IBM ادامه داد.

دوران طلايي (۱۹۸۹ تا ۱۹۹۱)

ارائه مدل جديدي از کامپيوترهاي قابل حمل توسط اپل در سال ۱۹۸۹ به نام Macintosh Portable کليد خورد و بعد از آن نوت بوک PowerBook وارد بازار شد. نوت بوکي که با همکاري کمپاني سوني و به کارگيري باتري‌هاي دو ساعته، صفحه مانيتور ۹ اينچي و هارد درايو ۲۰ مگابايتي به فرمي کاملاً ارگونوميک طراحي شده بود توانست در سال ۱۹۹۱ سود زيادي را نصيب اين کمپاني کند. اين دوران به قدري در دوران کاري اپل سودآور و درخشان به شمار مي‌آيد که از آن به عنوان «دوران طلايي» ياد مي‌کنند.

 (۱۹۹۰ تا ۱۹۹۳)PowerBook و نزول

با يادگيري چند درس دردناک بعد از معرفي کامپيوتر حجيم مکينتاش پرتابل در ۱۹۸۹ ،اپل به طراحي صنعتي روي آورد و استراتژي خود را بر پايه ارايه سه مدل کامپيوتر قابل حمل بنا کرد. يکي از اين مدل‌ها توسط Sony (که داراي مهارت در طراحي قطعات الکترونيکي کوچک،بادوام و کارا بود) ارايه شد. PowerBook ۱۰۰ در سال ۱۹۹۱ ارائه شد و استاندارد شکل و ترکيب آرگونوميک کامپيوترهاي لپ تاپ را بنا کرد. اين محصول شهرت اپل را به عنوان يک توليدکنندهٔ با کيفيت هم در زمينه کامپيوترهاي روميزي و هم کامپيوترهاي قابل حمل تثبيت کرد. موفقيت PowerBook و چند محصول ديگر اپل در اين مدت باعث افزايش سود مالي شرکت شد. مجله MacAddict سالهاي ۸۹ تا ۹۱ را دوره اول طلايي مکينتاش نامگذاري کرد.

ولي دوره طلايي ادامه پيدا نکرد. مايکروسافت ويندوز يک رابط جديد را به نمايش گذاشت که به عقيده بسياري از مردم از نظر کارايي به راحتي مکينتاش بود. اپل، مايکروسافت را متهم به کپي برداري از روي مکينتاش کرد ولي ويندوز به پيشرفت خود ادامه داد. در طول دهه ۹۰، اپل خط توليد خود را گسترش داد.اپل تنوع زيادي از محصولات را ارايه مي‌داد. هزينهٔ توليد اين گوناگوني محصولات از يک طرف و گسترش محبوبيت مايکروسافت ويندوز که با تبليغات زيادي همراه بود از طرف ديگر منجر شد اپل تا مرز ورشکستگي پيش رود.

همکاري بزرگ (۱۹۹۴ تا ۱۹۹۷)

در اوايل دهه ۹۰ اپل به اين نتيجه رسيد که براي باقي ماندن در دنياي کامپيوتر بايد مکينتاش را بازنويسي کند.احتياجات کاربران و برنامه‌هاي کامپيوتري با سخت‌افزار و سيستم‌عامل‌هاي فعلي قابل پاسخگويي نبودند.در سال ۱۹۹۴ اپل طرفداران خود را با اتحاد با رقيب قديمي خود يعني IBM و موتورلا غافلگير کرد.اين يک پيشنهاد جديد بود براي توليد يک کامپيوتر جديد بود که از سخت‌افزار IBM و موتورلا و نرم‌افزار اپل استفاده مي‌کرد.اپل با اتحاد AIM (Apple IBM Motorola) اميد داشت که از مايکروسافت تنها رقيبش جلو بيفتد.بعد از آن اپل خط توليد Power Macintosh را راه اندازي کرد که از پردازنده PowerPC IBM به جاي سري ۶۸k موتورلا استفاده مي‌کرد.سيستم‌عامل اپل براي پردازنده جديد بازنويسي شد.

در اواسط دهه ۹۰ اپل بر روي بهبود قابليت‌هاي سيستم‌عامل مکينتاش کار مي‌کرد، بعد از اولين تلاش براي تغيير کدهاي آن اپل به اين نتيجه رسيد که بهتر است نوشتن يک سيستم‌عامل جديد را آغاز کند و بعد آن را مطابق رابط کاربري مکينتاش اصلاح کند.بعد از شکست پروژه مشترک با IBM براي نوشتن سيستم‌عامل جديد، اپل سيستم‌عامل NEXTstep را که محصول شرکت استيو جابز بود را خريداري کرد. اين باعث بازگشت جابز به اپل شد.در ۹ جولاي ۱۹۹۷ هيئت مديره اپل جابز را بعد از ۱۲ سال ضرر مالي و ارزش سهام پايين به سمت مديرعامل منصوب کرد. جابز کار خود را به عنوان مديرعامل موقت شروع کرد و دست به اصلاحات گسترده‌اي در ساختار اپل زد.

شروع دوباره (۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵)

در ۱۹۹۸ يک سال بعد از برگشت جابز به شرکت، اپل يک مکينتاش کامل را به نام iMac به بازار معرفي کرد ،يک طراحي جديد که بيشتر استانداردهاي اپل را مانند SCSI و ADB را حذف کرده و به جاي آن دو درگاه USB قرارداده بود. در حالي که از نظر فني چندان قابل توجه نبود داراي يک خاصيت ابتکاري جديد بود يعني پوسته پلاستيکي شفاف که در رنگ‌هاي آبي و سفيد ارايه مي‌شد. ۸۰۰٬۰۰۰ سيستم iMac در سال ۹۸فروخته شد. بعد از سال ۹۳ اين اولين سالي بود که اپل به سود مي‌رسيد. در سال ۲۰۰۱ اپل سيستم‌عامل Mac OS X را ارايه کرد که بر پايه NEXTstep و Unix BSD بنا شده بود. OS X بين مشتريان و حرفه‌اي‌ها به ثبات و قابليت اعتماد بالا همراه با ضريب امنيتي يونيکس و با يک رابط کاربري که استفاده آسان از آن را تضمين مي‌کرد شناخته شد. در اواخر ۲۰۰۱ اپل اولين iPod که دستگاه پخش ديجيتال موسيقي قابل حمل بود را ارايه کرد. محصولي که بافروش بيش از ۴۲ ميليون به طرز شگفت آوري موفقيت آميز بود. iPod با iTunes (که برنامه‌اي براي فروش موسيقي به قيمت هر آهنگ ۹۹ سنت است) همراه شد.تا فوريه ۲۰۰۶ بيش يک ميليارد آهنگ قابل بارگيري از اينترنت براي iPod وجود دارد. در مارس ۲۰۰۵ اپل پشتيباني خود را از تکنولوژي جديد Blu-Ray سوني اعلام کرد و به Blu-Ray Association پيوست. جابز در ژوين ۲۰۰۵ در يک سخنراني از فروش کامپيوترهاي جديد مکينتاش با پردازنده اينتل در ژانويه ۲۰۰۶ خبر داد. وي همچنين گفت که انتقال مکينتاش از PowerPC به Intel تا سال ۲۰۰۷ طول خواهد کشيد.

 عصر اينتل (۲۰۰۶ تا کنون)

اپل در دهم ژانويه ۲۰۰۶ اولين کامپيوترهايش را با پردازنده اينتل ارايه کرد. لپ‌تاپ جديد MacBook Pro جايگزين سري قديمي PowerBook شده‌است که حدود ۴ برابر سريعتر است و آي‌مک جديد که ۲تا ۳ برابر سريعتر شده‌است. هر دو از پردازنده‌هاي اينتل با تکنولوژي Core Duo استفاده مي‌کنند. مشارکت اپل و اينتل يک اصطلاح جديد را ميان کاربران کامپيوتر به وجود آورده‌است، مکتل “Mactel” در جواب عبارت “Wintel” که به کامپيوترهايي که با پردازنده Intel و سيستم‌عامل Windows کار مي‌کردند اطلاق مي‌شد ساخته شده‌است.البته اين عبارت هيچگاه توسط يک مقام رسمي دو شرکت استفاده نشده‌است و بيشتر در ميان طرفداران رواج پيدا کرده است.

نماد اپل

نماد اصلي اپل توسط استيو جابز و رون وين طراحي شده بود که ايزاک نيوتن را نشان مي‌داد درحالي که زير يک درخت سيب نشسته‌است .هرچند اين طرح خيلي زود با طرح مشهور سيب رنگين کمان که يک گاز از کنار آن گرفته شده تعويض شد.اين يکي از طرحهايي بود که راب يانوف در سال ۱۹۷۶ به جابز نشان داده بود.در سال ۱۹۹۸ نماد اپل تک رنگ شد بدون اينکه رنگ خاصي براي آن به کار رود، براي مثال سيب بر روي PowerMac G۵ و Apple iMac خاکستري است، در Mac OS X به صورت پيش فرض آبي است. در صفحه بوت OS X ۱۰٫۳ و OS X ۱۰٫۴ رنگ کرومي دارد و بر روي iBook و PowerBook G۴ وMacBook Pro سفيد است. نماد اپل يکي از شناخته شده‌ترين نمادها در جهان است و به طور برجسته در تمامي محصولات اپل و فروشگاه‌ها ديده مي‌شود.

توليدات شرکت

مکينتاش (Macintosh) يا مک (Mac) ساخته شرکت رايانه‌اي اپل است که مکينتاش اوليه در تاريخ ۲۴ ژانويه۱۹۸۴ توليد شده‌است و اولين رايانه شخصي براي Graphical user interface (GUI) بود و در عوض استفاده از موشي با Command line interface کار مي‌کند. در حال حاضر ميزان تنوع مکينتاش اپل از مک کوچک (Mac mini) هست تا قويترين Server‌ها مثل Xserve که همگي ساخته شرکت اپل مي‌باشد. مکينتاش اوليه از موتورولا۶۸k که از خانواده ريزپردازنده‌ها هستند استفاده مي‌کردند که بعداً تغيير کرد به موتورولا و آي‌بي‌ام پاور پيسي (Power PC). با حروف اختصاري Mac، محدوده‌اي از کامپيوترهاي شخصي که توسط شرکت رايانه‌اي اپل در سال ۱۹۸۴ معرفي گرديد. مکينتاش بر روي يک واسط گرافيکي کاربر معروف با استفاده آسان تأکيد دارد که کامپيوترهاي مبتني بر مجموعه ريزپردازنده‌هاي ۶۸۰۰۰ موتورولا است.

آي‌پد (به انگليسي: iPad) يک لوح‌رايانهٔ ساخت شرکت اپل است. اين رايانه که از سيستم‌عامل آي‌فون بهره مي‌برد، تنها داراي يک صفحهٔ نمايشگر چند لمسي ۹٫۷ اينچي با دقت بالا است و کاربري آن با انگشتان دست امکان‌پذير است.

آي‌پد براي نخستين بار در روز ۷ بهمن ۱۳۸۸ (۲۷ ژانويه ۲۰۱۰) توسط استيو جابز معرفي شد. اين دستگاه از اواخر ماه مارس سال ۲۰۱۰ براي فروش به بازار عرضه شد

ويژگي‌ها

آي‌پد رايانه‌اي بدون صفحه کليد است، از صفحه حساس لمسي (multi touch) بهره مي‌گيرد و با اشاره انگشتان دست مي‌توان از تمامي امکانات آن استفاده کرد. براي انجام کارهايي که به تايپ طولاني نياز دارند، امکان استفاده از صفحه کليد جداگانه نيز به آن وجود دارد.

گونه‌اي از آي‌پد تنها داراي قابليت واي-فاي و گونه ديگري از آن داراي قابليت واي‌فاي و اتصال ۳جي است. ويژگي‌هاي اصلي آي‌پد عبارتند از:

 • سيستم‌عامل آي‌فون در حال حاضر ۴.٢.١ که باعث ايجاد قابليت موالتي تسک شده است
 • نمايشگر حساس لمسي ال اي دي ۹٫۷ اينچي با دقت ۱۰۲۴x۷۶۸ پيکسل، با قابليت نمايش رنگ ۲۴ بيتي
 • پردازنده A۴ شرکت اپل با سرعت يک گيگاهرتز.
 • حافظه ۱۶ تا ۶۴ گيگابايتي
 • درگاه‌هاي ارتباطي يواس‌بي، واي-فاي، ۳جي
 • داراي شتاب‌سنج (براي سنجش حرکت دستگاه)، قطب‌نماي ديجيتال، صفحه حساس لمسي و سامانهجي‌پي‌اس (براي مدل داراي واي‌فاي و ۳جي)
 • درازا: ۲۳٫۴ سانتيمتر؛ پهنا: ۱۹ سانتي‌متر؛ ضخامت: ۱٫۳ سانتيمتر
 • وزن کمتر از يک کيلوگرم (۰٫۶ کيلوگرم براي مدل داراي واي-فاي، ۰٫۷ کيلوگرم براي مدل داراي واي‌فاي و ۳جي)

  وسايل جانبي

 • صفحه کليد
 • پايه براي ايستاندن آي‌پد
 • تبديل SD card
 • اتصال به دوربين عکس برداري

نرم‌افزار ها:

نرم‌افزارهاي درون‌ساخت

آي‌پد بصورت درون‌ساخت به همراه مجموعه‌اي از نرم‌افزارهاي استاندار اپل به بازار عرضه خواهد شد. اين مجموعه عبارتند از:

 • مرورگر وب سافاري،
 • برنامه Mail براي پست الکترونيک،
 • برنامه Photos براي مديريت و آرشيو تصاوير
 • برنامه Video براي مديريت و آرشيو فيلم
 • برنامه يوتيوب براي تماشاي فيلم‌هاي سايت يوتيوب
 • برنامه آي‌پاد براي تبديل آي‌پد به آي‌پاد و پخش موسيقي
 • برنامه آي‌تيونز براي اتصال به فروشگاه موسيقي اينترنتي آي‌تونز
 • برنامه App Store براي اتصال به فروشگاه اينترنتي اپل و دريافت نرم‌افزار
 • برنامه iBook براي دريافت و خواندن کتاب‌هاي الکترونيکي
 • برنامه Maps براي استفاده از نقشه‌هاي گوگل
 • برنامه Notes براي يادداشت برداري
 • برنامه تقويم
 • برنامه دفترچه تلفن

نرم‌افزارهاي آي‌فون

همچنين تمام برنامه‌هايي که براي آي‌فون نوشته شده‌اند بر روي آي‌پد قابل اجرا هستند؛ براي استفاده بهتر از نمايشگر بزرگ آي‌پد، مي‌توان برنامه‌هاي آي‌فون را به اندازه دو برابر روي صفحه بزرگ کرد.

 نرم‌افزارهاي جديد

اپل و چندين شرکت ديگر مجموعه‌اي از برنامه‌هاي جديد عرضه کرده‌اند که از قابليت‌هاي ويژه آي‌پد بهترين استفاده را مي‌نمايد. براي نمونه شرکت اپل نسخه‌اي از بسته نرم‌افزاري iWork را براي رايانه آي‌پد آماده کرده و به فروش رساند. اين بسته نرم‌افزاري امکانات واژه‌پردازي، صفحه گسترده و پخش اسلايد را براي کاربران آي‌پد فراهم مي‌آورد.

 

شرکت

اپل

تاريخ معرفي

۷ بهمن ۱۳۸۸
(۲۷ ژانويه ۲۰۱۰)

نمايشگر

نمايشگر لمسي ۹٫۷ اينچي داراي ۱۰۲۴x۷۶۸ پيکسل

دوربين

ندارد

سيستم‌عامل

سيستم‌عامل آيفون ۳٫۲ عرضه شد (هم اکنون ۴.٢.١ مي باشد)

ورودي

صفجه چند لمسي

پردازنده

۱ گيگاهرتز A۴ اپل

حافظه رم

حافظه فلش ۱۶، ۳۲ و ۶۴ گيگابايتي

 

اتصالات

واي-فاي
۳جي
بلوتوث ۲٫۱
يواس‌بي

آي‌فون (iPhone) يک گوشي هوشمند تلفن همراه است که در روز ۹ ژانويه ۲۰۰۷(۱۹دي۱۳۸۵) توسط استيو جابز، مدير عامل شرکت اپل، معرفي شد.

آي‌فون صفحه‌کليد ندارد و فقط از يک کليد(home)برخوردار است که با فشردن ان کاربر به صفحه اصلي يا خانه منتقل مي‌شود از صفحهٔ حساس لمسي بهره مي‌گيرد، که مي‌توان با آن تايپ کرد، شماره گرفت و برنامه‌هاي گوناگون مبتني بر وب و سيستم‌عامل Mac، را اجرا کرد.

آي‌فون داراي يک صفحه نمايش ۳٫۵ اينچي است، ارتفاع آن ۴٫۵ اينچ، عرض آن ۳٫۴ اينچ و ضخامتش ۰٫۵اينچ است.

سيستم‌عامل اين گوشي نسخه‌اي از مک اواس است. آي‌فون از مرورگر وب سافاري – مرورگر اصلي اپل – بهره مي‌گيرد.

زمان عرضه

نخستين بار کمپاني اپل در تاريخ ۲۹ ژوئن سال ۲۰۰۷ ميلادي آي فون را روانه بازارهاي آمريکا ساخت. در اين روز بسياري از علاقه مندان با تشکيل صفهاي طولاني در برابر فروشگاه‌هاي اپل و شرکت AT& T در صف ايستادند تا جزو اولين کساني باشند که اين گوشي را مي‌خرند. همچنين قرار است اين گوشي از سال ۲۰۰۸، در بازارهاي جهاني نيز عرضه شود و هدف گذاري اپل، فروش ۱۰ ميليون واحد از اين دستگاه خواهد بود.

مدل‌ها

 • آي‌فون دوجي IPhone 2G

اولين نسل از ايفون جي‌پي‌اس: ندارد فيلمبرداري: ندارد

 • آي‌فون سه‌جي IPhone 3G

تقريبا يک سال پس از طوفاني که اپل در ژانويه ۲۰۰۷ با معرفي اولين نسل iPhone به راه انداخت، دومين عضو اين خانواده نيز با تغييرات کم و بيش قابل توجه به بازار ارائه گرديده‌است و دو فاکتور توزيع گسترده و حوزه قيمتي مناسب، آن را به بزرگترين رقيب براي iPhone کلاسيک بدل کرده‌است. دوربين:۲ مگاپيکسل جي‌پي‌اس: دارد فيلمبرداري: ندارد

 آي‌فون سه‌جي‌اس IPhone 3GS

ايفون نسل سوم ماه ژوئن سال ۲۰۰۹ ابعاد: ۱۲٫۳×۶۲٫۱×۱۱۵٫۵ ميليمتر وزن: ۱۳۵ گرم بلوتوث : نسخه ۲٫۱ مشخصات دوربين : ۳٫۲ مگاپيکسل رزولشن عکس : ۱۵۳۶×۲۰۴۸ پيکسل فيلم برداري : دارد کيفيت فيلم برداري : VGA

 • آيفون ۴

دوربين : ۵ مگاپيکسل فيلم برداري دارد کيفيت فيلم براداري : HD

 • آي‌فون ۴ IPhone ۴

اصطلاحات

۱. Firmware : سيستم‌عامل نصب شده روي گوشي شما که از ۱٫۰٫۰ تا ۴٫۱٫۰ (درحال حاضر) متغير است.

۲. Unlock : براي استفاده از آنتن گوشي بايد گوشي شما آنلاک باشد که در گوشي‌هاي ۳g به ۲ صورت Sim Unlock و Unlock Factory تقسيم مي‌شود.

۳. Jailbreak : براي استفاده از امکانات گوشي مانند برنامه‌هاي کرک شده و… بايد گوشي شما Jailbreak شده باشد.

۴. Cydia / Sources : يک نرم‌افزار روي گوشي‌هاي Jailbreak شده که برروي گوشي شما از اينترنت برنامه دانلود مي‌کند.

۵. IPA : برنامه‌هاي گوشي براي فرمورهاي ۲ به بعد که بايد توسط آيتونز نصب شوند.

۶. Mobile Installation : برنامه جهت نصب شدن IPAهاي کرک شده روي گوشي

۷. Safe Mode : حالت امن، باعث مي‌شود تا تمام برنامه‌هاي اضافي بسته و حافظه RAM گوشي براي اجراي برنامه‌هايي که نياز به RAM زياد تر دارند خالي گردد (براي ورود به اين حالت نياز به نصب برنامه SbSettings از cydia مي‌باشد)

۸. DFU Mode : حالت Recovery براي آيفون که معمولاً جهت Restore کردن گوشي استفاده مي‌شود

۹. Restore : برگرداندن گوشي به حالت اوليه خود به کمک iTunes

۱۰. Respring : براي Refresh کردن صفحه آيفون پس از انجام بعضي از عمليات‌ها از اين دستور استفاده مي‌شود (براي انجام اون بصورت شخصي بايد SbSettings نصب باشد)

۱۱. Sync : تبادل اطلاعات بين آيفون و آيتونز

۱۲. Installer : همانند cydia عمل مي‌کند و در موقع Jailbreak کردن مي‌تواند آن را نصب کنيد

۱۳. Authorize : براي ثبت کردن آيتونز و اکانت شما از روي مشخصات کامپيوترتان در شبکه آيتونز

تصويري از پشت آي‌فون

 آي‌پاد

از ويکي‌پديا، دانشنامهٔ آزاد

پرش به: ناوبري, جستجو

 

آي‌پاد

خانواده آي‌پاد از راست به چپ: آي‌پاد تاچ، آي‌پاد کلاسيک، آي‌پاد نانو، آي‌پاد شافل

سازنده

اپل

نوع دستگاه

پخش کننده همراه موسيقي (Portable media player)Mp4

اولين عرضه

۲۳ اکتبر ۲۰۰۱ برابر يکم مهر ۱۳۸۰

خدمات آن لاين

آي تيونز و اپ ستور

ميزان فروش

بيش از ۲۴۰ ميليون دستگاه تا ژانويه ۲۰۱۰

وب‌گاه

ipod.com

آي‌پاد (iPod) نام دستگاه پخش موسيقي ديجيتالي شرکت اپل است که براي نخستين بار در ۲۳ اکتبر سال۲۰۰۱ به بازار عرضه شده است. آي‌پاد محبوب‌ترين دستگاه پخش موسيقي ديجيتال همراه است بطوريکه در فوريه سال ۲۰۰۷ بيش از ۷۳ درصد سهم بازار را به خود اختصاص داده بود.

اين دستگاه ابتدا با برخورد سرد ناظران روبه رو شد اما به سرعت بدل به يکي از مهم‌ترين محصولات شرکت اپلگشت، افتتاح فروشگاه موسيقي، عرضه نرم‌افزار آي تيونز و سازگاري با سيستم‌عامل ويندوز مايکروسافت عواملي بودند که سکوي جست اصلي آي پاد را ساختند.

آي‌پاد ميني

اين نوع آيپاد ديگر توليد نمي شود.

نسخه اول در ششم ژانويه ۲۰۰۳ و با قيمت ۲۴۹ دلار عرضه شد و در ۲۳ فوريه ۲۰۰۵ نسخه دوم با عمر باتري و حافظه بيشتر به بازار آمد.

نسخه اول در ۵ رنگ نقره اي، طلايي، صورتي، آبي و سبز عرضه شد و در نسخه دوم رنگ طلايي به علت عدم استقبال حذف شد.

اين آي پاد از حافظه ميکرودرايو استفاده مي‌کند، عمر باتري در نسخه اول ۸ ساعت و در نسخه دوم ۱۸ ساعت است، داراي صفحه نمايش ۱٫۷ اينچي است و ۱۰۲ گرم وزن دارد.

آي‌پاد ميني از طريق درگاه‌هاي فايرواير (FireWire) و يواس‌بي ۲ (USB 2) به کامپيوتر متصل مي‌شد.

آي‌پاد شافل

اين آي پاد از حافظه فلش دو گيگابايت استفاده مي‌کند، عمر باتري ۱۵ ساعت است، اين مدل فاقد صفحه نمايش البته نمايشگر ميزان باتري در پشت دستگاه تعبيه شده و ۱۲٫۵ گرم وزن دارد.

آي‌پاد شافل از طريق USB 2 به کامپيوتر متصل مي‌شود.

آي‌پاد نانو

آي‌پاد نانو در سپتامبر ۲۰۰۵ به عنوان جايگزيني براي آي‌پاد ميني معرفي شد. نانو بجز پخش موسيقي، قابليت نمايش تصاوير را نيز دارد. در سپتامبر۲۰۰۶ نسخه جديد اين دستگاه با شفافيت بيشتر صفحه نمايش عرضه شد.

اين آي پاد از حافظه فلش با ظرفيت‌هاي ۸ و ۱۶ گيگابايت بهره مي‌گيرد. عمر باتري در نسخه نسل ۶ يک شبانه روز است. اين مدل داراي صفحه نمايش ۱٫۵ اينچي TFT رنگي است و ۲۱٫۱ گرم وزن دارد. نسل ششم نانو داراي صفحه مولتي تاچ است.

آي‌پاد نانو از طريق USB 2 به کامپيوتر متصل مي‌شود.

 آي‌پاد تاچ

اين آي‌پاد شباهت زيادي به آي‌فون اپل دارد و در سه مدل ۸ و ۳۲ و ۶۴ گيگابايتي عرضه مي‌شود. اين ايپاد تاچ جديد داراي پردازنده A4 اپل به قدرت ۱ گيگا هرتز ميباشد و ۱ گيگابايت رم دارد. در حال حاضر اين ايپاد با فيرمور ۴.۱ به بازار عرضه ميگردد.

از ديگر قابليت‌هاي اين آيپاد WiFi ، Bluetooth ، قابليت فيلمبرداري HD ، مکان ياب ، مکالمه تصويري و صفحه شبکه اي مولتي تاچ است.

ضخامت آن ۷٫۲ ميليمتر است. و داراي دوربين هست که با آن مي توانيد عکس و فيلم با کيفيت HD بگيريد و و دوربين جلو که با ان به تماس ويديويي مي پردازيد. اين نوع آي پاد که به عنوان نسل چهارم آي پاد شناخته شده در مدل هاي ۸ و ۳۲ و ۶۴ گيگ با قيمت هاي ۲۲۹$ و ۲۹۹$ و ۳۹۹$ { دلار } عرضه ميگردد.

آي پاد کلاسيک

خصوصيت اين آيپاد حافظه ۱۶۰ گيگابايتي ( به اندازه چهل هزار آهنگ ) آن است . عمر باتري آن براي پخش موسيقي ۳۶ ساعت و ضخامت آن ۱۰٫۵ mm است.

 

برگرفته از

رده‌هاي صفحه: پخش ديجيتالي موسيقي | محصولات اپل | دستگاه هاي محبوب پخش موسيقي | دستگاه پخش MP4

   تاريخچه شرکت اپل

 

هرروز به محبوبيت محصولات اپل در بين کاربران افزوده مي شود.هرروز به ميزان طرفداران اين شرکت در سرتاسر جهان اضافه مي گردد.شرکت اپل يک شرکت چند مليتي آمريکائي است که در شهر کوپرتينو در ايالت کاليفرنيا در دره سيليکون کشور آمريکا قراردارد و کسب و کار اصلي آن فناوري هاي رايانه اي است.اين شرکت دردهه ۷۰ ميلادي با معرفي ريز رايانه هاي apple i,apple ii,apple iii و پس از آن مکينتاش به بازار به آغاز و گسترش نوعي رايانه شخصي کمک فراواني کرد.اپل معمولا به توليد سخت افزارهاي نوين و داراي طراحي صحيح معروف است.از محصولات سخت افزاري اين شرکت مي توان آي پاد , آي مک و آي فون را نام برد.همچنين اين شرکت در زمينه توليد نرم افزار هم فعاليت دارد.نرم افزارهاي آي تيونز , آي لايف و سيستم عامل مورد استفاده در رايانه هاي اين شرکت mac os 10 نيز نمونه هايي از فعاليت نرم افزاري اين شرکت هستند.رياست اين شرکت برعهده”استيو جابز ” است.او در سال۱۹۷۶ با ارائه رايانه اپلii به پسند عام قرارگرفتن مفهوم رايانه خانگي کمک بسيار کرد.بعدها او يکي از اولين افرادي بود که به ارزش تجاري بالقوه رابط گرافيکي کاربر و موشواره اي که در مرکز تحقيقات شرکت زيراکس در پالوالتو ساخته شده بود آگاه گشت و برافزوده شدن اين فناوريهاي نوين به رايانه اپل مکينتاش ظارت کردامروزه به عنوان مدير ارشد عملياتي شرکت اپل , جابز به نجات دهنده اصلي اين شرکت معروف شده است.خصوصا پس از به نتيجه رسيدن ايده ايي که وي اصرار و علاقه اي شخصي به آن داشته ت :آيپادهمچنين او نايب رئيس و مدير عامل استوديوي پويانمائي پيکسار نيز بوده است.اين شرکت يکي از شرکتهاي پيشرو در زمينه توليد محصولات سينمائي است که از پويا نمائي رايانه اي ستفاده مي کنند.در ۲۴زانويه۲۰۰۶ شرکت والت ديزني تمامي سهام شرکت پيکسار را به مبلغ۴/۷ميليارد دلار خريداري کرد و تمامي مديريت اين شرکت عظيم را از زير دستان آقاي جابز درآورد.

تاريخچه:

تاسياپل(۱۹۷۶تا۱۹۸۰)
کمپاني اپل در سال۱۹۷۱ با دوستي استيو وازنياک ۲۱ ساله مهندس کامپيوتر و استيو جابز ۱۶ ساله متولد شد.به طوري که با گذشت ۶ سال از آشنائي اين ۲نفر در سال۱۹۷۷ اين کمپاني با معرفي رايانه شخصيapple i  که در گاراژ خانه جابز به صورت دستي ساخته شده بود رسما با نام تجاريapple computer inc به بازار فناوري وارد شد و توانست ظرف مدت کوتاهي با فروش تعدادي از اين مدل رايانه شخصي اعتباري براي خود دست و پا کند.
بلافاصله در سال ۱۹۷۷ اپل نوع ديگري از رايانه شخصي يعنيapple ii را وارد بازار کرد که به دليل مجهز بودنش به فلاپي درايو۲۵/۵ اينچي از رقباي ديگر خود درآن دوره نظيرcomodore که از نوار مغناطيسي براي ذخيره سازي اطلاعات استفاده مي کرد پيشي گرفت.
در سال۱۹۸۰ اپل سعي کرد با معرفي مدلapple iii که به نوعي بهينه شده سري apple ii به شمار مي آمد با بزرگترين رقيب آن دوره يعني ibm که با تجهيز کامپيوترهاي خود به سيستم عامل dos توانسته بود سهم زيادي از بازار فروش را به خود اختصاص دهد وارد رقابت جدي شداما به دليل ايراداتي که در طراحي اين مدل وجود داشت مجبور شد تا صدها دستگاه ازapple iii فروخته شده را به کمپاني برگردانده و از همين جا با تعيين و تشخيص راه حلهاي ممکن براي رفع مشکل مدلapple iii ايده ساخت مدلي جديد خلق شد.
ليزا و مکينتاش(۱۹۸۱تا۱۹۸۹)
در سال۱۹۸۳ اپل باارائه مدل ليزا(lisa) که اولين رايانه مجهز به ماوس و سيستم عامل داراي واسط گرافيکي , آيکون ها و پنجره ها بود توانست انقلابي بزرگ در زمينه رايانه هاي شخصي به وجود آورد.بعد از آن درسال۱۹۸۴ سيستم عامل مکينتاش توسط اپل درحالي روانه بازار شد که تبليغات بسيارگسترده اي برايش انجام گرفته بود.
ظهور مکينتاش و ارائه نسخه هاي مختلف برنامه هاي نشر روميزي توسط کمپاني ادوبي(adobe)نظيرpage maker و بعدها برنامه ساخت انيميشن موجب شد تا مکينتاش در بين اتشاراتي ها و سازندگان فيلم وموسيقي طرفداران بسياري پيدا کند.بسياري از نرم افزارهاي مشهور کنوني مانند مايکروسافت ورد و ادوب فتوشاپ اولين بار براي رايانه هاي مکينتاش نوشته شدند.اواسط دهه۱۹۸۰ اپل داراي ۲ دپارتمان بود.يکي روي سري هاي apple ii که خاص ماربران خانگي بود کار مي کرد و ديگري روي سيستمهاي مکينتاش که مخصوص کاربران حرفه اي طراحي شده بود کار مي کرد.
اپل روي اين دو دپارتمان تحقيقات بسياري را انجام داد اما با تمام تلاشها و تحقيقات مکينتاش نتوانست به سهم بازاري مشابه دهه۷۰ کامپيوترهايapple ii دست پيداکند اما همچنان به رقابت خود با کامپيوترهايibm ادامهداد.
دوران طلائي(۱۹۸۹تا۱۹۹۱)
ارائه مدل جديدي از رايانه هاي قابل حمل توسط اپل در سال۱۹۸۹ به نام macintoch portable  کليد خورد و بعد از آن نوت بوکpower book  وارد بازار شد.نوت بوکي که با همکاري کمپاني سوني و به کارگيري باتري هاي ۲ساعته و صفحه مانيتور ۱۹اينچي و هارددرايو ۲۰مگابايتي به فرمي کاملا ارگونوميک طراحي شده بود توانست درسال۱۹۹۱ سود زيادي رانصيب اين کمپاني کند.اين دوران به قدري در دوران کاري اپل سودآور و درخشان به شمار مي آيد که ازآن به عنوان دوران طلائي ياد مي کنند.

 نکته:همانطور که قبلا هم قول داده بودم در سدد کاملتر کردن تاريخچه شرکت اپل بوده وهستم.بصورتي که بتوانم تا جائي که ممکن است يکي از کاملترين تاريخچه هاي اين شرکت را در اين جا گردآوري کنم.خوشبختانه بعد از مدتي اين قسمت جديد را که فکر کنم با اضافه کردن به اين تاريخچه شاهد کاملتر و جذابتر شدن آن باشيم را بدست آوردم.

البته لازم به ذکر است که بايستي اين قسمت را در ابتداي همان قسمت اول ويرايش مي کردم که متاسفانه در اين سايت انگار قسمتي به نام ويرايش در اينجا قرار داده نشده است و اين مي تواند يک ضعف براي اين سايت باشد که در آن نمي توان پس از مدتي عمل ويرايش را در اينجا انجام داد وگرنه همانطور که گفتم خيلي دوست داشتم اين مطالب را در ابتداي متن اوليه اي که نوشتم بگذارم که نشد.به هرحال اين قسمتي را که امروز۱۶/۷/۸۷ به آن اضافه مي کنم بسيار جالب است و اميدوارم که شما هم خوشتان بيايد.بيشتر شرکت هاي معروف و مشهور داستان جالبي از ابتداي شکل گيري و فلسفه نام گذاري شان تا زماني که پيشرفت کرده و به جايي رسيده اند,دارند.شايد برخي از اين شرکتها با هدف متفاوتي پايه گذاري شده اما بعد از مدتي در راه ديگري گام برداشته و با توجه به نوآوري هايي که داشته اند,به طور کامل از هدف اوليه فاصله گرفته و موفقيت و پيشرفت را در راه و روش ديگري پيدا کرده اند.شرکت رايانه اي APPLE يکي از بزرگترين شرکت هايي است که در زمينه توليد سخت افزار رايانه و در کنار آن توليد نرم افزارها فعاليت هاي بسياري داشته است.اين شرکت تنها به توليد کامپيوتر رضايت نداده و به توليد محصولات ديگري مانندIPOD,IPHONEنيز پرداخته است.در مورد داستان شکل گيري و نام گذاري اين شرکت حرفهاي بسيار متفاوتي گفته شده است.مثلا بعضي از افراد مي گويند که دليل نام گذاري اين بوده است که موسس اين شرکت به سيب بسيار علاقه داشته است و در زماني که در فکر انتخاب نام براي شرکتش بوده,سيبي را گاز مي زده است و براي همين هم شکل لوگوي اين شرکت به صورت سيبي گاززده مي باشد.اما معتبرترين داستاني که در مورد شکل گيري اين شرکت بيان شده بدين صورت است که موسس شرکت اپل,استيو جابز,قبل از راه اندازي اين شرکت به سراغ بيل گيتس مدير سابق شرکت مايکروسافت مي رود و به او پيشنهاد ميکندکه با همراهي هم شرکتي را به راه اندازند که در ۲زمينه سخت افزار و نرم افزار فعاليت هاي گسترده اي را انجام دهد.چيزي که امروزه اپل به آن دست يافته است.اما بيل گيتس به نرم افزار علاقه بسيار زيادي داشت و فقط به آن فکر ميکرد.به همين خاطر هم پيشنهاد استيوجابز را رد کرد و به او گفت که اين کار مانند اين است که تو يک سيب را گاز بزني و سپس آن را به دوراندازي.استيو جابز هم نام شرکت خود را اپل که در فارسي به معناي سيب است,گذاشت و لوگوي ابتدايي شرکت او يک درخت سيب بود.اما پس از مدتي استيوجابز به محبوبيت بسياري دست يافت وبين مايکروسافت و اپل اختلافاتي به وجود آمد.جابز هم براي اين که به بيل گيتس طعنه اي بزند لوگوي شرکتش را به سيبي گاززده تغيير داد و اين فلسفه سيبي گاززده است که در همه جا نشانه اي براي حضور و فعاليت شرکت معروف و انحصار طلب اپل است.هم اکنون استيو جابز مدير ارشد عملياتي شرکت اپل است.او۲۴فوريه سال۱۹۵۱ميلادي در شهر گرين بي در ايالت ويسکانسين آمريکا چشم به جهان گشود.او در ابتدا “استيون سيمپسون”نام داشت,اما پدر و مادرش او را رها کردند:dont: و زوجي به نام”پاول و کلارا جابز” او را به فرزند خواندگي برگزيدند و او “استيو جابز” نام گذاشته شد.اکنون جابز والدين ناتني اش را بسيار دوست دارد و ترجيح مي دهد که آن ها والدين اصلي اش خوانده شوند.
وي در سال ۱۹۸۴ يک ساختمان با ۱۶۰۰ متر مربع مساحت که ۱۴ اتاق خواب داشت خريد:mixed:و ۱۰سال در آن زندگي کرد,اما در سال۱۹۹۸ آن ساختمان را به بيل کلينتون سپرد تا مدتي در آن جا زندگي کند.

سال هاي نزول(۱۹۹۰تا۱۹۹۳) به دليل ايجاد اختلافاتي در شرکت , استيو جابز بين سالهاي ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۷ از اپل کناره گيري کرد.با ياد گيري چند درس دردناک بعد از معرفي رايانه حجيم مکينتاش پرتابل در ۱۹۸۹ اپل به طراحي صنعتي روي آورد و استراتژي خود را بر پايه ارائه ۳مدل رايانه قابل حمل بناکرد.موفقيتpower book و چند محصول ديگر اپل در اين مدت باعث افزايش سود ماليشرکت شد.مجلهmac addict سالهاي ۸۹تا۹۱ را دوره اول طلايي مکينتاش نام گذاري کرد.ولي دوره طلايي ادامه پيدا نکرد.ويندوز يک رابط جديد را به نمايش گذاشت که به عقيده بسياري از مردم از نظر کارايي به راحتي مکينتاش بود.

اپل , مايکروسافت را متهم به سرقت الکترونيکي و کپي برداري از روي مکينتاش کرد ولي ويندوز به پيشرفت خود ادامه داد.در طول دهه۹۰ اپل خط توليد خود را گسترش داد.اپل تنوع زيادي از محصولات را ارائه مي داد.هزينه توليد اين گوناگوني محصولات از يک طرف و گسترش محبوبيت ويندوز مايکروسافت که با تبليغات زيادي همراه بود از طرف ديگر منجر شد اپل تا مرز ورشکستگي پيش رود.همکاري بزرگ(۱۹۹۴تا۱۹۹۷)
در اوايل دهه ۹۰ اپل به اين نتيجه رسيد که براي باقي ماندن در جهان رايانه بايد مکينتاش را بازنويسي کند.احتياجات کاربران و برنامه هاي رايانه اي با سخت افزار و سيستم عامل هاي فعلي قابل پاسخگوئي نبودند.در سال۱۹۹۴ اپل طرفداران خود را با اتحاد با رقيب قديمي خود يعني ibm و موتورولا غافلگير کرد.اين يک پيشنهاد جديد براي توليديک رايانه جديد بود که از سخت افزار آي بي ام و موتورولا و نرم افزار اپل استفاده مي کرد.
اپل با اين اتحاد اميد داشت که از مايکروسافت , تنها رقيبش جلو بيفتد.بعد ازآن اپل خط توليدpower macintoch را راه اندازي کرد که از پردازنده POWER PC IBM به جاي سري ۶۸K موتورولا استفاده مي کرد.سيستم عامل اپل براي پردازنده جديد بازنويسي شد.
در اواسط دهه۹۰ اپل برروي بهبود قابليتهاي سيستم عامل مکينتاش کار مي کرد , بعد از اولين تلاش براي تغيير کدهاي آن , اپل به نتيجه رسيد که بهتر است نوشتن يک سيستم عامل جديد را آغاز کند و بعد آن را مطابق رابط کاربري مکينتاش اصلاح کند.بعد از شکست پروژه مشترک با ibm براي نوشتن سيستم عامل جديد , اپل سيستم عامل NEXTSTEP را که محصول شرکت استيو جابز بود خريداري کرد و استيو جابز دوباره به شرکت قديمي خود بازگشت.
در۹جولاي۱۹۹۷ هيئت مديره اپل جابز را بعد از ۱۲سال ضرر مالي و ارزش سهام پائين به سمت مدير عامل منصوب کرد.جابز کار خود را به عنوان مدير عامل موقت شروع کرد و دست به اصطلاح گسترده اي در ساختار اپل زد.شروع دوباره(۱۹۹۸تا۲۰۰۵) در۱۹۹۸ يک سال بعد از بازگشت جابز به شرکت , اپل يک مکينتاش کامل را به نام imac به بازار معرفي کرد.
يک طراحي جديد که بيشتر استانداردهاي اپل را مانندSCSI و ADB را حذف کرده و به جاي آن دو درگاهUSBقرار داده بود.درحالي که از نظر فني چندان قابل توجه نبود داراي يک خاصيت ابتکاري جديد بود يعني پوسته پلاستيکي شفاف که در رنگ هاي آبي و سفيد ارائه مي شد.
۸۰۰۰۰۰ سيستم imac   در سال۹۸ فروخته شد.بعد از سال۹۳ اين اولين سالي بود که اپل به سود مي رسيد.در سال ۲۰۰۱ اپل سيستم عامل MAC OS X را ارائه کرد که برپايه NEXTSTEP و UNIX BSD بنا شده بود. بين مشتريان و حرفه اي ها به ثبات و قابليت اعتماد بالا همراه با ضريب امنيتي يونيکس و با يک رابط کاربري که استفاده آسان از آن را تضمين مي کرد شناخته شد.در اواخر سال ۲۰۰۱ اپل اولين ipod که دستگاه پخش ديجيتال موسيقي قابل حمل بود را ارائه کرد.محصولي که با فروش بيش از ۴۲ميليون از آن به طرز شگفت آوري موفقيت آميز بود.ipod با itunes که برنامه اي براي فروش موسيقي به قيمت هر آهنگ ۹۹ سنت است) همراه شد.تا فوريه۲۰۰۶بيش از يک ميليارد آهنگ قابل بارگيري از اينترنت براي آي پاد وجود داشت.در مارس ۲۰۰۵ اپل پشتيباني خود را از فناوري جديد BLU-RAY سوني اعلام کرد و بهBLU-RAYASSOCIATIONپيوست.جابز در ژوئن ۲۰۰۵ در يک سخنراني از فروش رايانه هاي جديد مکينتاش با پردازنده اينتل در ژانويه ۲۰۰۶ خبر داد. وي همچنين گفت که انتقال مکينتاش از power pc به اينتل تا سال۲۰۰۷ طول خواهد کشيد.
عصر اينتل(۲۰۰۶ تا کنون) اپل در۱۰ژانويه۲۰۰۶ اولين رايانه هايش را با چيپست اينتل ارائه کرد.لپ تاپ جديد mac book pro با سري قديميpower book جايگزين شد که حدود ۴ برابر سريعتر از آن بود و imac جديد که ۲ تا۳ برابر عملکردش سري تر شده بود.
هردو از پردازنده هاي اينتل با تکنولوژي CORE DUO استفاده مي کردند.
مشارکت اپل و اينتل يک اصطلاح جديد را ميان کاربران رايانه به وجود آورده است .مکتل”mactel” در جواب عبارت “wintel” که به کامپيوتر هايي که با پردازنده intel و سيستم عاملwindows کار مي کردند اطلاق مي شد ساخته شده است.
البته اين عبارت هيچگاه توسط يک مقام رسمي دو شرکت استفاده نشده است و بيشتر در ميان طرفداران رواج پيدا کرده است.

*****

TCW East Apple showroom مقاله اي کامل در مورد اپل

*****

*****

apple shop مقاله اي کامل در مورد اپل

*****

6051 apple article مقاله اي کامل در مورد اپل

*****

alg apple مقاله اي کامل در مورد اپل

*****

apple ipad tablet office مقاله اي کامل در مورد اپل