رفع خطاهای سیستم های کامپیوتری
1394/04/21

آموزش تعمیر کامپیوتر: رفع خطاهای سیستم های کامپیوتری
حتما بارها برایتان پیش آمده که سیستم کامپیوتر شما پیغام خطای سیستمی (Error) اعلام می کند. این مساله می تواند به خاطر موارد ساده ای مثل اجرا نشدن یک فایل ساده باشد یا موارد پیچیده ای که انگار از سیاره دیگری آمده اند!
در این مقاله از سلسله مقالات آموزش تعمیرات کامپیوتر می کوشیم تا راهکارهایی برای رفع خطاهای سیستم ارائه کنیم.
آموزش تعمیرات کامپیوتر,آموزش تعمیر کامپیوتر
گام های آموزش تعمیرات کامپیوتر برای رفع Errors
-    همیشه سعی کنید که یک فایل پشتیبان (Backup) از فایل های مهم روی سیستم (مثل عکس ها و فیلم های شخصی خودتان) تهیه کنید. بهتر است این فایل پشتیبان را روی دیسک ذخیره کنید تا در صورت خرابی کل سیستم کامپیوتر، فایل ها از بین نروند.
•    نکته مهم: اگر سیستم عامل شما Windows XP یا ورژن های بالاتر از آن هستند می توانید برای  Backup گرفتن از گزینه System Restore استفاده کنید. اگر چه باز هم بهترین راه برای گرفتن نسخه پشتیبان، ذخیره اطلاعات بر روی یک حافظه جانبی جداگانه است.
-    منشاء اعلام پیغام خطا را پیدا کنید. ابتدا باید توجه کنید که دقیقاً مشغول چه عملیاتی روی سیستم بودید که با Error مواجه شدید. نام نرم افزاری را که با آن مشغول کار بودید، شماره نسخه نرم افزار (Version) و کاری که در آن لحظه، برنامه مشغول انجام آن بود را یادداشت کنید.
-    در صورت امکان، یک بار کل سیستم را با آنتی ویروس اسکن کنید تا هرگونه ویروس و بدافزاری که موجب اختلال در سیستم شده از بین برود. ویروس ها و نرم افزارهای جاسوسی می توانند منشاء تولید خطا در سیستم باشند. پس از اسکن کامل سیستم با آنتی ویروس دوباره سیستم را بررسی کنید تا از عملکرد آن مطمئن شوید.
-    اگر باز هم سیستم Error داد عین عبارت هشدار سیستم را در یک موتور جستجو مثل گوگل تایپ کنید تا توضیحات و راهکارهای ارائه شده برای حل مشکل را در گوگل مشاهده نمایید.
-    در نهایت اگر هیچ یک از راهکارها موثر نبودند با تعمیرکار مجاز یا شرکت تولید کننده سیستم کامپیوتری می توان تماس گرفت. نکته مهم این است که باید مشکل را دقیقا با ذکر عبارت Error به آنها منتقل نمایید و همچنین باید گزارشی مفصل در مورد راهکارهایی که خودتان هم اجرا کرده اید و جواب نگرفته اید به آنها ارائه کنید

مهم ترین نکته در اجرای راهکارهای فوق، توجه به این مساله است که احتمال پاک شدن فایل های سیستم در چنین حالت هایی وجود دارد، بنابراین قبل از اجرای هر یک از گام های فوق، باید از کاری که انجام می دهید، مطمئن باشید!