حذف ویروس کامپیوتر (یک)
1394/04/21

آموزش تعمیر کامپیوتر: چگونگی حذف ویروس از سیستم های کامپیوتری (قسمت اول)
احتمالاً تا به حال برایتان پیش آمده که کامپیوتر شخصی تان ویروسی شود. ویروس ها و کلاً نرم افزارهای مخرب، خطر بسیاری برای امنیت سیستم های کامپیوتری دارند و می توانند بر روی عملکرد سیستم، تاثیر منفی بگذارند. بسیاری از ویروس ها را به سختی می توان از بین برد چون به صورتی طراحی شده اند که با روش های ساده قابل حذف نباشند. در این مقاله از مجموعه مقالات آموزش تعمیرات کامپیوتر، برخی روش های از بین بردن ویروس های سیستم های کامپیوتری ارائه شده اند.


آموزش تعمیرات کامپیوتر,آموزش تعمیر کامپیوتر


روش اسکن کردن
-    ابتدا از اطلاعات روی سیستم خود یک نسخه پشتیبان (Backup) تهیه کنید چرا که گاهی اوقات کل سیستم باید فرمت شود و این مساله باعث نابودی اطلاعات داخل آن خواهد شد.
-    مطمئن شوید که عوامل دیگری غیر از ویروس ها در مشکل پیش آمده برای سیستم، دخیل نیستند! گاهی اوقات کند شدن سیستم لزوماً به دلیل وجود ویروس نیست، بلکه مشکلات حافظه دستگاه، تبلیغات اینترنتی مزاحم و ... هم می توانند باعث بروز چنین مشکلاتی شوند. همچنین مشکلات سخت افزاری مثل مشکلات هارددرایوها هم باعث اشکال در سیستم می شوند.
-    ابزار مورد نیاز را برای مقابله با ویروس ها تهیه کنید. ابتدا حتما باید روی سیستم خود آنتی ویروس نصب نمایید. این آنتی ویروس ها هم به صورت رایگان وجود دارند و هم خریدشان میسر است. اغلب آنتی ویروس ها یک دوره استفاده آزمایشی رایگان دارند که شما به واسطه آن می توانید آنتی ویروس را دانلود و روی سیستم خود نصب کنید و ویروس ها را از بین ببرید. برخی از آنتی ویروس های محبوب و مشهور عبارتند از: Kaspersky، BitDefender، Antivir و Trend Micro. شما تنها یکی از اینها را می بایست روی کامپیوتر خود نصب نمایید.
•    علاوه بر آنتی ویروس، بهتر است که نرم افزارهایی نیز برای مقابله با برخی نرم افزارهای مخرب روی سیستم خود نصب کنید. این نرم افزارها در واقع مکمل آنتی ویروس هستند. مشهورترین آنها عبارتند از Malwarebytes، Anti-Malware و Hitman pro. درست مانند آنتی ویروس ها، بهتر است فقط یک نرم افزار از این دسته را روی سیستم خود نصب کنید تا باعث کندی کارکرد کامپیوتر نشود. البته برخلاف آنتی ویروس ها، نصب این نرم افزارها واجب و لازم نیست.
•    گاهی اوقات ویروس ها اجازه دانلود نرم افزارهای جدید را نمی دهند که در این حالت باید آنتی ویروس و ... را از سیستم دیگری دانلود کرد و با کمک فلش به سیستم آلوده منتقل نمود.
-    اغلب ویروس ها برای فعال شدن خود را به بخش Startup سیستم متصل می کنند و با بالا آمدن ویندوز، اجرا می شوند و سیستم را آلوده می کنند. برای جلوگیری از این مساله باید ویندوز را به صورت Safe Mode بالا آورد که در این حالت از فعال شدن ویروس ها جلوگیری می شود. این روش باعث می شود که بتوانید ویروس ها را شناسایی و حذف کنید.
-    با کمک آنتی ویروس نصب شده، یک اسکن کامل از سیستم خود انجام دهید. هر مورد مشکوکی که در پایان اسکن مشاهده کردید قرنطینه کنید. اغلب آنتی ویروس ها دارای یک گزینه قرنطینه (Quarantine) هستند. پس از آن نرم افزارهای ضد مخرب را اجرا کنید تا بقیه خطرات از روی سیستم حذف شوند.
-    پس از اسکن کامل سیستم، دوباره سیستم را Reboot کنید و ویندوز را با حالت نرمال بالا بیاورید. نرم افزارهای مختلف را امتحان کنید بخصوص نرم افزارهای جستجوی اینترنتی. اگر مشکل برطرف شده بود که کار به پایان رسیده، وگرنه باید روش های دیگری را به کار ببرید.
در مقاله بعدی آموزش تعمیر کامپیوتر، به ارائه راهکارهای تکمیلی این مشکل خواهیم پرداخت.