حذف ویروس کامپیوتر(دو)
1394/04/21

آموزش تعمیر کامپیوتر: چگونگی حذف ویروس از سیستم های کامپیوتری (قسمت دوم)
در مقاله قبلی با عنوان " آموزش تعمیر کامپیوتر: چگونگی حذف ویروس از سیستم های کامپیوتری (قسمت اول)" به معرفی گام های روش اسکن کردن سیستم های کامپیوتری برای مقابله با ویروس ها پرداختیم. در این مقاله نیز که از سلسله مقالات آموزش تعمیرات کامپیوتر است به ارائه روش جدیدی می پردازیم. در صورتی که روش اسکن کردن باعث حل مشکل سیستم نشود بهتر است روش ذیل به کار رود.


آموزش تعمیرات کامپیوتر,آموزش تعمیر کامپیوتر


روش حذف ویروس به صورت دستی
•    ابتدا باید Autoruns را دانلود نمایید. این برنامه که متعلق به Microsoft TechNet می باشد، اجازه می دهد که شما هربار که سیستم خود را بوت می کنید، بتوانید مشاهده کنید که چه نرم افزارها یا بدافزارهایی همزمان با آن، شروع به کار می کنند. این نرم افزار در واقع تصویر کاملی از آنچه در سیستم کامپیوتر شما می گذرد، ارائه می کند.
•    بعد از دانلود کردن، این برنامه را در یک بخش قابل دسترسی قرار دهید، مثلا: C:\Autoruns
•    برنامه را قبل از ادامه کار، اجرا (Run) کنید تا کارکرد آن و برنامه هایی را که همزمان با بالا آمدن ویندوز، بالا می آیند ببینید.
•    گزینه های Autoruns را تنظیم کنید. برای شناسایی آسان تر بخش های ویروسی سیستم، اغلب کاربران تمایل دارند تا گزارش های مربوط به اجرای نرم افزارهای قابل اعتماد و بدون مشکل را غیرفعال کنند. برای این مساله روی منوی Options کلیک کنید و گزینه Filter Options را انتخاب نمایید. موارد زیر را تیک بزنید:
•    Include empty locations
•    Verify code signatures
•    Hide signed Microsoft entries
-    ویندوز را از طریق Safe Mode بالا بیاورید. از آنجایی که اغلب ویروس ها خود را به بخش Startup سیستم متصل می کنند، بهترین راه برای بالا آمدن ایمن ویندوز و عدم امکان فعال شدن ویروس های سیستم، استفاده از Safe Mode است.
•    بوت کردن سیستم با Safe Mode with Networking مانند خود Safe Mode به شما امکان استفاده از اینترنت برای چک کردن برنامه هایی که همزمان با بالا آمدن سیستم اجرا می شوند را می دهد.
-    به محض وارد شدن به Safe Mode، برنامه Autoruns را هم شروع کنید. دوباره وضعیت عملکرد Filter Options را چک کنید. تا اتمام اسکن صبر کنید، معمولا چنددقیقه ای طول می کشد.
-    همه موارد مشکوک را چک کنید. این بخش، خسته کننده ترین قسمت فرایند است. ورودی های مشکوک را برای اطمینان از صحت عملکرد سیستم حتما چک کنید. در این حالت به نام و محل فایل در سیستم توجه داشته باشید.
•    نرم افزارهای مختلفی برای شناسایی فرایند های در حال اجرا در سیستم به صورت آنلاین وجود دارند. برخی از محبوب ترین های آنها عبارتند از: Process Library، Bleeping Computer و File.net .
-    به محض این که ورودی های آلوده را شناسایی کردید روی آنها راست کلیک کرده و گزینه Delete را بزنید. این کار ورودی را حذف می کند اما کاری با فایل های آلوده ندارد.
•    یک یک ورودی ها را به همین روش پاک کنید تا مطمئن شوید که موردی باقی نمانده است.
-    فایل های مرتبط با ورودی های حذف شده را هم پاک کنید. Windows Explorer را باز کنید و بخشی را که ورودی آلوده در آنجا قرار داشته شناسایی کنید. اگر فایلی مشاهده نمی کنید باید به دنبال فایل های مخفی بگردید که البته این کار توضیحات جداگانه ای می طلبد!
-    پس از حذف همه موارد آلوده به ویروس، سیستم را Restart کنید و ویندوز را به صورت نرمال بالا بیاورید. اگر هنوز هم سیستم آلوده است باید به مرحله بعدی بروید.
-    اگر هنوز هم سیستم مشکل دارد، بهترین کار، نصب مجدد ویندوز است. در واقع در بیشتر موارد وقتی با یک ویروس سمج مواجهید، این کار بسیار آسان تر از کلنجار رفتن با آن ویروس و بسیار ارزان تر از بردن سیستم نزد تعمیرکار است!
•    اگر قصد نصب ویندوز دارید، حتما از کلیه اطلاعات مهم خود Backup بگیرید. همچنین می توانید برنامه های مهم و آنتی ویروس خود را روی یک فلش ذخیره کنید و پس از نصب ویندوز بر روی ویندوز جدید نصب نمایید.
در مقاله بعدی آموزش تعمیرات کامپیوتر به آموزش راهکاری برای حذف ویروس ها از سیستم Mac خواهیم پرداخت.