روش پاک کردن خراش صفحه LCD (اول)
1394/04/21

آموزش تعمیر کامپیوتر: روش پاک کردن خراش از صفحه LCD (بخش اول)
خراش هایی که بر روی صفحه مانیتور کامپیوتر یا تلویزیون می افتند، همیشه هم ماندگار نیستند. در این مقاله که در حوزه سلسله مقالات آموزش تعمیرات کامپیوتر و تلویزیون می گنجد، به ارائه برخی از راهکارهای رفع این مشکل پرداخته ایم. این راهکارها کلا برای تعمیر صفحه LCD کاربرد دارند و می توان از آنها برای تعمیر کامپیوتر و تلویزیون بهره گرفت.


آموزش تعمیرات لپ تاپ,آموزش تعمیر لپ تاپ,آموزش تعمیرات laptop,آموزش تعمیر laptop


روش اول
-    ابتدا با کمی آب و یک تکه پارچه تمیز و نرم و بدون پرز، روی ال سی دی را پاک کنید.
-    یک پاک کن تمیز و نرم تهیه کنید. دقت کنید که روی پاک کن هیچ اثری از گرافیت مربوط به مداد نباشد چون باعث لک افتادن بر روی مانیتور می شود. ترجیحا پاک کن نو باشد. پاک کن را به آرامی روی خراش یا شکافی که بر مانیتور تقش بسته بکشید به صورتی که این حرکت کاملا در امتداد مسیر خراش باشد.
-    این کار را آنقدر ادامه دهید تا خراش ناپدید شود.

روش دوم
-    ایزوپروپیل را در آب به اندازه ای حل کنید که محلول الکل 5/3% ایجاد شود.
-    سپس با کمی آب تمیز و پارچه تمیز و نرم و بدون پرز سطح مانیتور و روی خراش را با ملایمت و البته به صورت مداوم دوسه بار تمیز کنید.
-    پس از آن محلول الکل را کمی رقیقتر کنید و با یک پارچه تمیز آغشته به محلول، دوباره روی خراش بکشید. صبور باشید و این کار را با ملایمت و صبوری انجام دهید. کم کم خواهید دید که محلول الکل رقیق شده داخل خراش را پر می کند.
-    در نهایت با یک پارچه تمیز دیگر یا با گوشه ای از همان پارچه قبلی که با کمی آب آن را مرطوب کرده اید، سطح LCD را تمیز و براق کنید و سپس به آرامی سطح کار را خشک نمایید.
-    نکته: اگر محلول الکل رقیق جوابگو نبود باید کمی به غلظت الکل اضافه نمایید. آرام آرام به غلظت الکل اضافه کنید تا در نهایت به محلول 5/3% برسید. محلول را ابدا غلیظ تر نکنید. اگر احیانا لکه روی مانیتور ایجاد شد سریعا کار را متوقف کنید.
در مقاله بعدی آموزش تعمیرات کامپیوتر، به آموزش سایر راهکارهای رفع این مشکل می پردازیم.